Vločky na MČech nadělily postup: Bronzovému Matyášovi, Gustovi i Jirkovi Škuthanovi!

Sněhové vločky vystřídaly již dávno zamlžené slunce a nadělily na Mistrovství Čech třem našim borcům účast na jarním finále Mistrovství ČR. Matyáš Kalužný ze Sokola Údlice hrál turnaj skvěle na špici a s přehledem si zajistil postup již kolo před koncem. Výsledek korunoval bronzem. Gustovi Brejníkovi (Sj. Litoměřice), na fotu, se nedaří tradičně závěry turnajů a i zde se "zmizelým" sluncem přestaly zářit v druhé polovině jeho výkony. Přeci jen se v poslední chvíli vzchopil a v závěrečné partii černými "kdo z koho" rozhodl, obsadil postupové 6.místo. Velice příjemným překvapením je stále se zlepšující Jirka Škuthan (Chess Most). Trenéři ho chválili za šachové znalosti v přípravě, které přetavil v historicky svůj první vysněný postup - 10.místo, 7.postupové,  v H16.

Jistě se může zdát, že postupů, medailí je stejně resp. méně než roky předchozí, ano je to pravda (2011, 2010); Nezapomeňme však, že po sezačním jarním finále mají naši medailisté (Honza Mikeš, Ondra Toman a Honza Vykouk) přímé postupy, tento "hattrick" se ještě nikdy předtím nepovedl. Oproti letošní jarní účasti sedmi vybojovaných postupů chlapců, plus jedné DK, máme již nyní šest zástupců  na jarním šampionátu 2013. Věříme že "padající listí" rozšíří naši březnovou finálovou účast v "desítkách" (opět u Lipna) i v "osmnáctkách" na Vysočině.

A k tomu uveďme, že Honza Vykouk, mající přímý postup v H14, hrající zde tréninkově vyšší kategorii H16, obsadil 4. místo a tím by mohl postupit i v této kategorii. Na finále ale dá přednost té své.

Podrobnosti - viz číst dále. Krajská stránka MČech.

Konkurence roste, velký úspěch a blahopřání jmenovaným. Matyáši Kalužnému za zkušnenou hru a medaili, Jirkovi za premiérovou účast na finále a Gustovi, který je sice již ostříleným borcem jarních mistrovstvích, ale jako mladší ročník v nové vyšší kategorii to má vždy těžší. Samozřejmě Honza Vykouk a 4.místo v kategorii starší, do které věkově vůbec nepatří, je potvrzením jeho špičkových kvalit.

Měli jsme i další želízka v ohni. Jediné místo před branami postupu skočil Aleš Horák. Každým čtvrtletí se lepší, bojoval o postup, závěrečnou partii však do kýžené výhry nedotáhl (škoda však té 8.partie), byl mladší v šestnáctkách a skončil dvanáctý. Jan Hubert Pavelka v dvanáctkách bojoval i na první stole, škoda více remíz, tu poslední hrál do vyčerpání všech možností, ale k výhru nezlomil, 10.místo, dvě za postupem. Dan Hanzík také bojoval do posledního kola v nejstarší kategorii, potřeboval vyhrát a byl by tam. Po prohře skončil patnáctý.

Postup na Lipno si vybojovalo více chlapců, mnozí byli poprvé, viděli že konkurence je jiná než při krajských turnajích. Dříve úspěšní (Dan Kadlec, Václav Soukup) přešli do starší kategorie a s 4,5 bodu postup zatím neatakovali. Ovšem "desítka" Luboš Adam Polanský hrál bravurně "dvanáctky" a škoda veliké chyby (o které píši ve článku níže), jinak by snad postoupil i zde. Věřme, že svoji kategorii za 3 týdny zvládne.
Pokud to všechny podnítí k další práci, tak účast splnila účel.

Abych nezapomněl na dívky, hrály zde tréninkově tři z našeho kraje kategorie chlapců jako přípravu na otevřené MČR. Kamila Stránská získala slušných 50% bodů. Martina Benešová a Eliška Kalinová přešli jako mladší do starší kategorie a uhrály shodně 3,5 bodu.

Další, i dospělí, hráli v opnech. Ruda Hlaváč obsadadil 4.místo v áčku, sedmý nasazený David Hanzlík bronz z B-turnaje a také nejsilněji obsazený blicák, kde bramborovou medaili, dobyl také sedmý nasazený Vladimír Hadraba.

Na závěr poděkování mnohým přítomným rodičům a rodinným zástupcům za morální podporu. A  samozřejmě trenérům za náročnou mnohahodinovou práci při přípravách na další kola. Pracovali zde s 4-5 žáky, Vladimír Hadraba, Ruda Hlaváč, Míra Körschner jun., Pavel Chrz a Jan Balín, který se vystřídal s Pavlem Paganikem. Jiří Kalužný měl na starost 3 žáky, Michal Bürgermeister dva a Vojta Stránský jednu. Poprvé náš tým posílil Pavel Paganik a Míra Körschner a byli velkou posilou naší výpravy. A samozřejmě mladým šachistům za snahu bojovat na hranici svých možností. Někomu vyšlo lépe, někomu úplně né, je to sport a od dalšího týdne může začít další trénink.

Pro chvíle relaxu nabízel objekt a pořadatel bazén, pingpong, tělocvičnu s fotbalem, což mnozí využívali. Stejně tak blízký areál Lipna s bobovkou, lanovkou, vyhlídkovou stezkou v korunách stromů a toboganem dolů či půjčovnou horských kol po sjezdovce pro dospělé. Nebo méně adrenalinovou prohlídku zámku Českého Krumlova. Za to vše poděkování pořadateli, Zdeňku Fialovi s kolektivem, za skvělou organizaci a výběr krásného, byť pro mnohé odlehlejšího, místa.

Celkově výsledky se hodnotí z hlediska finálové účasti. Tam míváme 7-9 žáků (nepočítajíc dívky) v kategoriích H10-H18. Tři postupy máme přímé, tři odsud, tak držíme palce desítkám a osmnáctkám ve druhé polovině listopadu. Želízka v ohni tam jsou, tak ať jarní finálovou výpravu co nejvíce rozšíří.

Výsledky všech turnajů. V záhlaví přepínání mezi turnaji.

Den poté zpracoval Pavel Chrz, předseda TMK ÚKŠS.