Úterý 24. 8. 2021

Úterní dopoledne bylo po snídani zahájeno každodenním pravidelným šachovým tréninkem. Rozcvička byla, kvůli dešti výjimečně zrušena, proti čemuž, kupodivu, nikdo z dětí neprotestoval. Dnes ale musel být obvyklý šachový program zkrácen o 1,5 hodiny, neboť dle programu nás všechny čekal odpolední výlet do cca 10 km vzdálené hradní zříceniny Helfenburk (na snímku u článku).

Abychom výlet všichni v pohodě zvládli, a včas jsme se vrátili na večeři, absolvovali jsme 4 km dlouhý přesun ze Starého Týna do Úštěku a zpět, autobusem. Vlastní pěší trasa vedla z náměstí Míru v Úštěku nejprve cca 2 km po rovině podél potoka, potom další 3 km mírným stoupáním lesní pěšinou a teprve až posledních 200 m nás čekal strmý výstup ke hradní zřícenině. Místo očekávané ruiny nás ale příjemně překvapila poměrně zachovalá část bývalého hradního sídla s téměř neporušenou obvodovou masívní hradební zdí s cimbuřím a dominantní cca 17 m vysokou věží. Uvnitř hradního areálu se navíc nachází jakási stylová dřevostavba na způsob srubu, zřejmě vybudovaná někdy v minulém století pro účely ubytování kastelána. Dnes jsme tu mohli spatřit místního „poustevníka“, který tu prodával drobné upomínkové předměty. Na prohlídku hradní památky jsme měli dostatek času a bylo zřejmé, že dětem se cíl našeho výletu líbil. Zapůsobila zřejmě atmosféra této mohutné stavby a taky nádherný rozhled po okolní krajině.

O hradu panuje legenda, že počátkem 17. století se měl na Helfenburku usadit párek opic, které prý utekly jednomu šlechtici, který si je přivezl z dalekých zemí. Opice se na hradě ale začaly rychle rozmnožovat a brzy jich byly až stovky. Širokému okolí opice velmi škodily a místní obyvatelé se jich báli. Proběhlo několik neúspěšných pokusů o jejich vyhubení, ale zlikvidovat se je podařilo až císařskému vojsku. Možná právě v té době vzniklo zkomolení názvu Helfenburk na Affenburk, tedy Opičí hrad. Ve svém díle „Rozmanitosti z historie Království českého“ se o tom zmiňuje i Bohuslav Balbín. Celkově, včetně výstupu na hrad a pěšího pochodu z tábora na stanici autobusu a zpět, jsme ušli cca 12,5 km v čase necelých 3 hodin. Zbývající 2 hodiny jsme využili k odpočinku a prohlídce hradu. Výlet zvládli naši výletníci na výbornou a zbyla jim ještě spousta energie na večerní tři kola šachového rapidu.

Středa 25. 8. 2021

Středeční dopoledne patří, po rozcvičce a snídani, opět zcela šachům. Skupiny A a B pod vedením Jirky Kalužného mají dnes na programu test z taktiky. Ve skupině C probírá Jarda Fultner formou skupinového hledání řešení ukázky některých známých studií pěšcových koncovek. Těsně před koncem přednášky se přicházejí podívat i Martin Mikulka a Petr Mikoláš (oba ze skupiny B) a hned se zapojují do hádání tahů. Podobně i Vláďa Hadraba probírá se svými svěřenci ve skupině D taktické motivy v koncovkách. Mimochodem to, že koncovky obecně jsou často nejdůležitější částí partie, v níž se rozhoduje o konečném výsledku boje, často na svých přednáškách pro děti zdůrazňuje řada našich velmistrů, mj. Marek Vokáč a Robert Cvek.

Po odpoledním klidu přichází na řadu pohybové sportovní aktivity, z minulých dnů pokračují fotbalový turnaj a turnaj ve stolním tenise. Členové družstev, kteří nejsou momentálně na hřišti, si mezitím mohou vyzkoušet střelbu ze vzduchovky do terče ze vzdálenosti 10 m. Tato disciplína je rovněž bodově ohodnocena a výsledky jsou započítávány do soutěže jednotlivců i družstev. Poslední odpolední disciplínou je velmi oblíbený exhibiční fotbalový zápas mezi týmy, vedenými šachovými trenéry Gustavem Brejníkem (Real Brejník) a Michalem Kalužným (Sokol Kalužný). Hráče do svých týmů si oba vedoucí vybírali střídavě podle výkonnosti hráčů právě skončeného fotbalového turnaje.

V odpoledních hodinách navštivil soustředění v TM šachový kolega, dětský trenér a učitel základní školy v Povrlech, Michal Bürgermeister, přezdívaný též „Bigi“, který pak odjel domů následující den před snídaní. Po večeři pak pokračoval „sportovně nabitý den“ krosovým během kolem areálu RS. Trať měřila kolem půl km. Účastníci běhu byli rozděleni do pěti kategorií podle věku, v nichž běžely přibližně stejně staré děti. Po poslední sportovní disciplíně dne ještě následovala společenská postřehová karetní hra Dobble. Dnešní den, díky tomu, že skoro celý den svítilo slunce a nepršelo, byl zatím jeden z nejhezčích, ale též fyzicky nejnáročnějších na letošním soustředění. Proto všichni účastníci tábora tentokrát nepřekročili večerku ani o minutu déle a příjemně unavení přivítali návrat do svých pokojů ještě před 22. hodinou.

Čtvrtek 26. 8. 2021

Čtvrtek začíná jako každý jiný den, v 7:10, pravidelnou rozcvičkou. Po ní následuje úklid na pokojích, ranní hygiena a snídaně.

V šachovém dopoledním programu dnes Gustav Brejník probírá se skupinou A jak hrát rovné pozice na výhru a příklady takových pozic ukazuje na vzorových partiích z repertoáru Magnuse Carlsena. Ve skupině B Vláďa Hadraba názorně předvádí na řadě partií herní pozice při rychlém přechodu hry do koncovky přímo ze zahájení a následné postupné uplatňování malé výhody k výhře. Velmi atraktivní téma „důsledně přesná poziční hra“ si připravil pro skupinu C Jirka Kalužný a uvádí příklady strojově přesné hry šachového génia, José Raúla Capablanky. Michal Kalužný zase ve své přednášce vysvětluje dětem skupiny D na vzorových diagramech základní strategické plány šachové hry.

Odpolední program byl přizpůsoben vrtkavému počasí, kdy střídavě svítilo sluníčko a poté zase hned pršelo. Proto jsme po poledním klidu, kdy ještě mírně poprchávalo, uspořádali raději, místo pohybových venkovních aktivit, turnaj v piškvorkách. Turnaj se v jídelním sále dohrával ještě po večeři. V 19 hodin tak mohlo být zahájeno plánované závěrečné dvoukolo (6. a 7.) v rapidu.

Jaromír Fultner

Stránka soustředění