Mezinárodní akce

Teplice Open: Skončil již XIII. ročník

Ve dnech 16. - 24. června 2018 se konal již XIII. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open. Této nejprestižnější šachové akce v našem kraji se zúčastnilo celkem 175 hráčů z 24 zemí světa. Na startovní listině se sešlo 16 GM, 19 IM, 23 FM a 2 WIM.

Celkovým vítězem se stal Jevgenij Romanov z Ruska, stříbrný skončil jeho krajan Jevgenij Vorobjov, bronz získal Dastan Muhammed Batuhan, všichni uhráli 7/9, rozhodlo pomocné hodnocení. Podrobnější informace najdete na stránkách pořadatelského oddílu.

Turnaj v lázeňském městě se již tradičně konal zároveň jako krajský přebor v kategoriích mužů, žen, S50, H20, H18, D20 a D18. Přeborníkem mezi muži se stal Jiří Horák z Jirkova, druhý skončil domácí Jan Rubeš a třetí Radomír Volek z Loun. Mezi hráči kategorie nad 50 let zvítězil opět Jiří Horák, na dalších medailových příčkách se umístili Miloš Kozák a Václav Valeš.

Kategorie žen, D20 i D18 měly jednu společnou vítězku, Elišku Mrišovou. Stříbrnou ženou se stala Michaela Šaffová a bronzovou Marie Bažantová. Číst dál »

Šachový svátek v Teplicích

Ve dnech 16. - 24. června 2018 proběhne XIII. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open. Tento turnaj, který je beze sporu jeden z nejsilnějších a nejvíce sledovaných českých turnajů IM Tadeáš Kriebel nazval klenotem české šachové scény.

Do lázeňského města se sjíždějí rok co rok šachisté z celého světa. Pořadatelé přivítali hráče z většiny zemí Evropy, Austrálie, Brazílie, Indie, Izraele, Jižní Koreje, USA aj. V loňském roce se turnaje zúčastnilo 166 hráčů z 26 zemí. Mnozí zahraniční hráči do Teplic jezdí již pravidelně a  byla jich v minulém roce na  turnaji většina. Líbí se jim nejen Teplice, ale i krásné prostředí Estrádního sálu Domu kultury ve kterém se turnaj koná.

Teplický turnaj se může pochlubit nejen velkým počtem účastníků z mnoha zemí, ale také, a to především, velkým počtem silných velmistrů a mezinárodních mistrů. Jedničkou na startovní listině bude letos izraelský velmistr Maxim Rodshtein (2683). Sympatický devětadvacetiletý rodák z Leningradu je pro nás ještě sympatičtější tím, že si vzal za ženu českou velmistryni Terezu Olšarovou a žijí v Praze (oba na snímku u článku). Číst dál »

Teplice Open: Přeborníkem kraje Jan Mikeš

V neděli 18. června byly dohrány poslední partie mezinárodního šachového turnaje Teplice Open 2017. O vítězi se rozhodovalo v přímém souboji na první šachovnici. S remízou se spokojil málokdo, diváci tak mohli v estrádním sále Domu kultury i online sledovat spoustu zajímavých dlouhých šachových soubojů 166 účastníků z 26 zemí.

Celkovým vítězem se stal GM Maxim Turov z Ruska, uhrál 7,5/9. Stříbro patří sedmibodovému GM Kamilu Dragunovi z Polska a bronz si odvezl GM Tamir Nabaty, reprezentant Izraele. Z českých hráčů skončil nejlépe Jiří Štoček na čtvrté příčce. Nejlepší ženou byla česká hráčka Joanna Worek, za ní skončila Viktorija Ni z USA a třetí byla polská šachistka Katarzyna Toma. Nejlepším juniorem se stal Jonasz Baum z Polska (ročník 2004), který si v Teplicích uhrál IM normu, ze seniorů získal nejvíce bodů Boris Maryasin z Izraele. Z našeho kraje si pro ceny v Openu došel nejmladší hráč turnaje, Vladimír Veverka z ŠK Most (ročník 2010) a ústecký Pavel Šmíd, nejlepší v kategorii hráčů s FIDE ELO do 1900.

Turnaj se hrál zároveň jako Krajský přebor mužů, žen, juniorů a juniorek ÚKŠS v klasickém šachu. Přeborníkem mezi muži je Jan Mikeš z Ústí nad Labem, který si zároveň uhrál normu IM, druhý skončil klášterecký Ondřej Toman a bronz zůstává v Teplicích zásluhou domácího Tomáše Vaňka. Všichni tři na snímku u článku. Přebornicí kraje je ústecká Marie Bažantová, mezi juniorkami do 18 i do 20 let získala zlato Eliška Mrišová z Lovosic. Číst dál »

Teplice Open: Startuje 14 velmistrů

Již zítra startuje nejvýznamnější šachová akce našeho regionu, mezinárodní turnaj Teplice Open 2017. Do rozkvetlého lázeňského města se aktuálně chystá 169 hráčů, reprezentantů 27 šachových federací. Na startovní listině najdeme 14 velmistrů a 17 mezinárodních mistrů, dvě WGM a 3 WIM. Kromě České republiky vysílají nejpočetnější výpravy Polsko, Dánsko a Německo, přihlásili se i zástupci Austrálie, Bangladéše, Indie, Malajsie, Singapuru, USA i mnoha evropských zemí. Nejvýše nasazenými hráči jsou GM Nabaty z Izraele, domácí GM Rausis a polský velmistr Dragun. Mezi ženami je hlavní favoritkou WGM Joanna Worek z České republiky. V kategorii juniorů jsou nevýše nasazenými FM Zanan z Izraele, domácí FM Jakub Půlpán a slovenský FM Holtman. Z české špičky jsou dále přihlášeni GM Jiří Štoček, GM Vlastimil Babula a IM Lukáš Černoušek.

Turnaj se hraje zároveň jako Krajský přebor Ústeckého kraje v kategoriích mužů, žen, H20, H18, D20 a D18. Nejvýše nasazeným je teplický Jan Rubeš, o titul mezi ženami zabojují Marie Bažantová, Michaela Šaffová a Eliška Mrišová. Nejlepší junioři a juniorky získají také právo postupu na MČR ve svých kategoriích. Číst dál »

Teplice Open: XII. ročník mezinárodního šachového turnaje

V Domě kultury v Teplicích bude 10. června 2017 zahájen XII. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open. Jako každoročně se bude turnaj hrát i jako krajský přebor Ústeckého krajského šachového svazu.

V časopisu Žít Teplice si můžete přečíst rozhovor o turnaji a nejen o něm s jedním z jeho pořadatelů Pavlem Kirsem. Stránka s rozhovorem zde.

Pavel Kirs

Mistrovství České republiky tělesně postižených: V říjnu v Horní Bečvě

Od 3. do 10. října 2016 se v hotelu Duo v Horní Bečvě bude konat MČR tělesně postižených s mezinárodní účastí. Přihlášky přijímá pořadatel do 15. 9. 2016 na emailu uvedeném v proposicích, které jsou v příloze tohoto článku.

V průběhu turnaje proběhne i šachový seminář s IM Ivanem Hausnerem, společenský večírek a možná bleskový turnaj. Účastníci mistovství mohou v hotelu využít saunový svět, fitness centrum a vnitřní vyhřívaný bazén.

Teplice Open: Rekordních 180 hráčů

Hlavním městem šachu jsou v naší republice právě teď lázeňské Teplice. Na XI. ročník Teplice Openu přijelo rekordních 180 hráčů z 30 zemí. Kromě Evropy tu má své zástupce i Asie, Amerika a Austrálie. Na startovní listině najdeme patnáct GM, dvě WGM, jednadvacet IM a dvě WIM. Nejvýše nasazeným je GM Sergej Movsesjan, reprezentant Arménie. Hlavní favoritkou mezi ženami je GM Zhao Xue z Číny. Největším adeptem na ocenění v kategorii S60 je GM Alexander Beliavsky. Z českých hráčů je nejvýše nasazený GM Jiří Štoček.

Turnaj se hraje zároveň jako Krajský přebor ÚKŠS v kategoriích mužů, žen, juniorů a juniorek. Z hráčů našeho kraje mají nejvyšší rating Jan Rubeš, Ondřej Toman (na snímku vlevo) a Jan Mikeš. Číst dál »

Slavný velmistr v Teplicích

Krajský přebor Ústeckého krajského šachového svazu v praktickém šachu mužů, žen, kategorií H20, H18, D20 a D18 proběhne tradičně v Teplicích v rámci XI. ročníku mezinárodního šachového turnaje Teplice Open 2016. Vítěz obdrží tentokrát 5.000 Kč. Titul přeborníka bude obhajovat Radomír Volek z ŠK Union Louny. Pokyn k zahájení turnaje dá IA Vladimír Talla 11. června 2016 v 16:30 v Estrádním sále teplického Domu kultury (sál na snímku vlevo).

Na startovní listině Teplice Open jsou zatím hráči z 29 zemí. Přihlásilo se 16 velmistrů, z nichž má 6 rating přes 2600 ELO a 18 mezinárodních mistrů. Startovku vede Evgeny Postny z Izraele, kterého následují  Sergej Movsesjan a Martyn Kravtsiv. Loňské vítězství v turnaji se pokusí obhájit Islanďan Hannes Stefansson. Číst dál »

ME mládeže: Praha otevřená i pro další talenty

Letošní Mistrovství Evropy se uskuteční letos v srpnu v Praze. A to znamená, že se může zúčastnit více hráčů od nás. Hraje se v kategoriích H i D do 18, 16, 14, 12, 10, 8 let.

Svaz vyhlásil možnosti divokých karet, o kterou může každý požádat. Pořadatel AVE kontakt nabídl levnější ubytování v připojené depandanci na TOP hotelu, místa hraní ME. Vyjde tak na 220-325 Kč / os dle obsazenosti 2-4lůžkového pokoje. A to je na místo TOPhotelu v Praze super. Navíc je možno bydlet i individuálně jinde. K tomu se platí poplatek Evropské šach. federaci 130 Euro. Neb všichni jsou tzv. "extrahráči" na div. kartu, postup bez poplatku má jen jeden z každého státu

Doporučení od naší krajské TMK k účasti je pro zájemce z listin talentů. K přípravě na partie a tréninkovému vedení zajistí TMK krajské trenéry. Především na krajské trenéry, případně na příspěvek na náklady, se pokusí získat TMK grant.

Kdo z listin talentů do  4.4.  závazně potvrdí předsedovi TMK Pavlu Chrzovi a Mgr. Ivaně Šlampové, že pošle pořadateli přihlášku, TMK:

- zajistí divokou kartu (účastíci březnového MČR mají DK automaticky, potvrdí účast však též pro body níže)

- zahrne do krajské skupiny pod vedením krajských trenérů (předpoklad J.Balín, V.Hadraba)

- požádá o grant (nejprve na zajištění výpravy krajskými trenéry, možná i něco na náklady účastníků - to neslibujeme, že vyjde)

    Pozdější přihlášky si již řeší divoké karty sami a nejsou v rozpočtu na grant (včetně vlastního příspěvku na trenéra).

V příloze podrobnosti pro zájemce z ČR v ČJ. Odkaz též zde.  Propozice v anglické oficiální verzi. Přehled účasti (přihlášení do 4.4.) Číst dál »

Open Teplice: Zlaté hodinky poletí na Island

Mezinárodní šachový turnaj Open Teplice 2015 přilákal do našeho kraje celkem 165 hráčů z 22 zemí. Šachisté bojovali o tituly a ceny do posledního kol. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v neděli 21. června 2015. Reportáž z turnaje bude odvysílána v červencovém pořadu V šachu.

Celkovým vítězem se stal reprezentant Islandu GM Hannes Stefansson, druhé místo obsadil GM Evgeny Postny z Izraele a bronz si odvezl do Ruska GM Aleksandr Rakhmanov. Mezi ženami byla nejúspěšnější WIM Bianka Havanecz, v juniorských kategoriích získali nejvíce bodů Mariola Wozniak a IM Jorden Van Foreest. Nejstarší účastník pan Vojtěch Kympergr se narodil v roce 1932, nejmladší Oskar Oglaza je ročník 2005. Skokanem turnaje a novým šťastným majitelem plyšového skokana zeleného (na snímku vlevo) se stal Clemens Keiman z Nizozemí, nejlepším seniorem byl vyhlášen Avigdor Bykhovsky. Číst dál »

Syndikovat obsah