Mistrovství ČR mládeže

MČR v Jeseníkách po 2 kole: Filip Dolenský a Dan Hong Werner na prvních stolech

Zelené stráně a hodně velké teplo je změnou po 12 ročnících MČR mládeže v Jeseníkách, kdy jsme byli zvyklí na horskou březnovou zimu se sněhobílými kopci. Fandění s compy na klínech těm na dálku co ještě hrají, přípravy, probíhají tak nejvíce na prostorných balkónech pokojů s pěkným výhledem na kopce.

Máme zde 5 krajských reprezentantů a jednu reprezentantku v kategoriích MČR. Tři, kteří se nedostali do kategorií hrají odvážně A-open započtený do FIDE. V dnešním třetím kole hraje na 1. a 2.stole H14 Filip a Dan (na snímku před partií i s Frantou a Martinem).

Kategorie H14
Filip Dolenský 2 body ze 2 partií, Dan Hong Werner 2/2, František Mrkvan 0,5/2 (všichni Spartak Ústí n.L.)

Kategorie H12, D12
Vladimír Veverka (ŠK Teplice), Linda Slívová (ŠK Teplice) - oba 1,5 bodu z 2 partií

Kategorie H10
Martin Mikulka, 0,5 z 2  (Spartak Ústí n.L.)

FIDE - open: Jakub Šťastný (ŠK Teplice), Lukáš Lev (KŠ Štětí), Vojta Gorej (SK Děčín). Zatím kromě dvou volných losů (1K) s těžkými soupeři nebodovali.

On-line partie (všechny z kategorií) denně 9:00-14:00 hodin, od úterý do úterý 29.6., plus dnes dvojkolo (4.kolo od 15:00 do 20:00). Online přenos s výsledky - viz stránka chess.cz, Kouty 2021, přímé přenosy po kategoriích - odkazy ve sloupku dole. Předchozí partie se Číst dál »

MČR mladších žáků družstev: Tepličtí a ústečtí v republikové konkurenci

Krásné, ale velmi náročné, Mistrovství ČR družstev mladších žáků si zahráli mladší žáci ŠK Teplic a ŠK Spartak Ústí n.L. ve 4hvězdičkovém pražském hotelu Don Govanni. Pořadí na čele se mnohokrát měnilo, byla řada překvapivých výsledků. Zvítězilo Staré Město před Pandou Rychnov a Sokolem Klatovy. Děly se zajímavé věci po roce nehraní, úplně třeba vyhořel první nasazený Liberec, tepličtí s ním vyhráli 4:2 ve druhém kole.

 V republikové konkurenci 28 postupivších týmů z krajů bojovali naši z kraje statečně. ŠK Teplice obsadil 21.místo (foto z hotelu v záhlaví a originál  proklikem), ústečtí byli pětadvacátí (foto ) . Oba naše týmy 2 utkání remizovaly, tepličtí k tomu 3 vyhráli, ústečtí dvě výhry, z devíti kol. 

V teplickém týmu nejvíce bodů získala na druhé desce Linda Slívová (6,5 z 9), za prvním Vláďou Veverkou (5,5).  V ústeckém týmu také na druhé šachovnici měl nejvíce Martin Mikulka (7 z 9), za prvním hostujícím děčínským Vojtou Gorejem (5 z 9) 
ŠK Teplice i Spartak Ústí střídaly v sedmi, každý hráč/hráčka uhrál/a alespoň 2,5 bodu (Teplice) resp. 2 body (Ústí).
Trenéry byli Vladimír Hadraba a Michal Sliva.

Další krajskou stopou na turnaji byl ředitel soutěže, který se o vše postaral, Michal Mach ze Sp. Ústí., Pořádal s Romanem Burdou pod jeho hlavičkou Pat a Mat Mšeno u Neratovic. Rozhodčím se zadávání výsledků byl ústecký Michal Sliva. 

Pořadí  Pořadí se soupiskami a body jednotlivců

Článek na stránkách ŠK Teplice - s dalšími fotkami

Článek s výsledky na republikových stránách  . Příští rok ...  Číst dál »

Mladší žáci Teplic a Ústí do jámy lvové: 28 týmů na MČR v Praze

11.-13.6. se uskuteční MČR družstev mladších žáků v Praze, v nádherné 4hvězdičkovém hotelu Don Govanni.
Z našeho kraje se kvalifikovaly z krajského přeboru týmy ŠK Teplice a ŠK Spartak DDM Ústí n.L. 

Mezi 28 postupivšími ze 14 krajů to budou mít velmi náročné, nicméně získají spoustu zkušeností.
Na řadě je letos kategorie 2009 a mladší. Tepličtí jsou nasazeni předběžně 20., ústečtí 23. z 28. Hraje se 9 kol za 2,5 dne.
Nasazení 28 týmů se soupiskami Ovšem ela u nejmladších a k tomu po roce, kdy se nehrálo, nejsou podstatné. 
Mnozí v sestavách využívají jednoho povoleného hosta.
V sestavě ŠK Teplic je prvním hráčem Vláďa Veverka a hostem Ondra Stibor z Chlumce,
V sestavě Spartaku Ústí je hostem na první desce Vojta Gorej z Děčína, před Martinem Mikulkou. 
Každý tým, který obsadí 1.-13. místo vybojuje svému kraji další postupové místo roku 2022 k jednomu místu základnímu.

Vše o MČR . Ředitelem je, stejně jako před dvěmi lety Michal Mach ze Sp.Ústí, pořádá s Romanem Burdou pod hlavičkou Pat a Mat, s.r.o. Neratovice.

Vloni se MČR poprvé v historii od roku 1991 nekonalo, před 2 lety jsme měli v kraji silnou generaci roč. 2007.
ŠK Spartak Ústí skončil na senzačním 4. místě (rekord klubu a vyrovnaný rekord kraje, který držel Chess Most).
Druhým postupujícím na MČR bylo Béčko ŠK Spartaku Ústí, skončilo po statečném boji předposlední. Sestavy-výsledky MČR 2019.

Zkrácené MČR v Jeseníkách: Lada 6., Eliška a Vojta 7. Linda 8.

V Koutech nad Desnou se konalo finálové mistrovství ČR, kde jsme měli několik žlízek v ohni.

V této době, jako všechny akce, i naše mistrovství muselo být ukončeno dříve. První omezení jsme ještě po 5.kole přečkali, ale přísnější, projednávané vládou při našem 7.kole, již ne. Ještě se řešilo s hygienou, která pořadatelům dala povolení dva dny předtím pokračovat, čekalo se před start 8.kola, ale to už se nekonalo.
V pátek tak byly vyhlášeny výsledky zvlášť po kategoriích s max. jedním doprovodem na zatleskání.

Naše děvčata hrála všechna velmi pěkně, naopak se těšila na možné boje o medaile v posledních kolech, ke kterým již bohužel nedošlo.
Lada Semová skončila v D16 na 6.místě (z 18), Eliška Jirotová 7. v D14 (z 27) a Linda Slívová 8. v D10 (z 30).

Chlapci byli ve všech kategoriích v počtu 24 finalistů. Vojta Gorej se od začátku držel na čele, pak přišly dvě prohry, přesto mohl po posledním kole brát medaili. Partii až do koncovky sehrál pěkně, v ní dlouho trpělivě manévroval s pěšcem více, soupeři však vyšla pěkná oběť spojená s průlomem. Škoda, ale i tak slušné 7.místo.

14. Vládík Veverka (H12), 14. Dan Hong Werner a 18. Honza Václavík (oba H14) střídali lepší okamžiky se slabšími, sami i trenéři vědí, na čem dál zapracovat, nicméně samotná účast na MČR přes postup z těžkého podzimního MČech je pro každého chlapce úspěchem.

Gusta Brejník se loučil s kategoriemi mládeže, užil si finále H20+H18, do kterého postupuje jen 6+6 nejlepších z ČR, skončil těsně pod polovinou (tento turnaj byl dohrán do konce, měl podstatně méně než tehdy 30 povolených na sportovišti).

12. nasazený v opnu Franta Mrkvan skočil z 79 účastníků jako 12.nasazený na velmi pěkném 4.místě, po remíze v 7.kole, předtím po 6.kole  byl druhý. Petr Mikoláš 44.

Vše o MČR od pořadatele    Foto v záhlaví (plná velikost): Lada naše nejúspěšnější z kraje, v další řadě Linda

Dařilo se na MČR v rapid šachu žáků: Čtvrtý Vojta Gorej, pátá Linda Slívová

V Třešti u Jihlavy  se o víkendu konalo Mistrovství ČR v rapid šachu žáků a žákyň do 14, 12, 10 let. 

A naše barvy byly vidět. Vojta Gorej z Děčína skvělým závěrem se dostal těsně pod stupně vítězů na parádní 4.místo a to je mladší v kategorii H10.

Linda Slívová z ŠK Teplice obehrála kompletní špičku, měla nejlepší B-H (tzn. hrála nejsilnější turnaj ze soupeřek) atakovala stupně vítězů a nakonec skončila na pěkném 5.místě. Při pohledu na tabulku je zřejmé, že jako jediná z Čech se vymkla jasné nadvládě šachistek z Frýdku a ještě jedné Moravanky. Stejně jak Vojta, bude hrát Linda i příští rok stejnou kategorii, zatímco většina soupeřek odroste D10.  

I další tepličtí skvěle uspěli: Lada Semová (D14), 10.místo za 5,5 bodu, Vlaďa Veverka také 5,5 bodu, 12.místo v H10. 

Všichni další naši se moc snažili a uhráli alespoň slušných 50%: 4,5 bodu získali - Eliška Jirotová v D14 ze KŠ Štětí, Jan Václavík z ŠK Teplice a  Šimon Peroutka z Údlic v H14 a František Mrkvan v H12 ze Sp. Ústí n.L.

 Lucka Očenášová (ŠK Teplice - jediný klub v ČR, který měl 2 dívky) hrála D10, ačkoliv patří do D8 (kategorie končí v kraji) a přestože hrála se staršími, uhrála snaživé 3 body. 
 Děčínský Jindra Jusko (H12) a ústecký Lukáš Huja (h10) byli pozváni jako několikátí náhradníci pár dní resp. den před akcí, stíhli se sbalil a přijel a ikdyž se také moc snažili, uhrál Jindra 2 body a Lukáš vyhrál až předposlední partii, jako jedinou - příští rok uhrají bodů více, pokračují ve své kategorii.   

Akci uspořádal ŠK Spartak Ústí n.L. Ředitel byl Michal Mach, rozhodčím u počítače Michal Sliva. Litoměřický Josef Lácha řídil jako hlavní arbiter s kolektivem rozhodčích převážně VČ kraje, odtud byl i Martin Šmajrz (on-line) a hodně se vším pomohl neratovický Roman Burda. 

Stránka pořadatele: www.republika.sachyusti.cz 
(výsledky, partie k přehrání, dabassový soubor pgn všech on-line partií)

Závěrečná zpráva pořadatele pro ŠSČR - přílohou.

Článek Lenky Stránské z ŠK Teplice   Článek SK Děčín s rozborem Vojtových partií od Zdeňka Jandy

MČR družstev mladších žáků u Jihlavy: Spartak Ústí na rekordním 4.místě

Velký úspěch vezou mladší žáci ŠK Spartaku Ústí n.L. z Třeště u Jihlavy, mezi 28 postupujícími z krajských přeborů obsadili skvělé 4.místo, nasazení byli desátí.  V pátek a sobotu prohráli jen s Polabinami Pardubice, dvakrát remízovali 3:3 a před závěrečnými 2 koly byli na bronzové stupínku. Ovšem čekali je v 8.kole bezkonkurenční říčanští s hostem Fiňkem, kteří nakonec brali zlato se sto procenty bodů. Po prohře a poklesu na 7. místo však zmobilizovali naši síly na kolo poslední a s nebezpečným VŠCHT Č. Budějovice se výhrou vrátili těsně pod stupně vítězů za Říčany, Frýdek-Místek a Hradec Králové na 4.místo.  

Druhým postupujícím z KP našeho kraje bylo "B" družstvo stejného klubu, nasazené jako poslední. Skončili 27. při jedné výhře (překvapili hned v prvním kole 14.nasazenou Pandu Rychnov n.K. výhrami na prvních 4 šachovnicích, celkově 4:2) a poté 2 remízách 3:3. Tou druhou v posledním kole s A64 Grygov se odpoutal ŠK Spartak Ústí "B" z posledního místa na 27. 

4.místo je rekordem klubu ŠK Spartak i rekordem klubu našeho kraje, po 5 pátých místech (Ústí, Most, Teplice ... viz číst dále).

Celkové výsledky   Výsledky družstva, jednotlivců (soupiska):  ŠK Spartak Ústí A   ŠK Spartak Ústí B

V pořádajícím týmu byli zástupci našeho kraje... Číst dál »

MČR družstev starších žáků: Legendární 57. "Zaječice" hrané v Chrudimi

Slyšel jsem jinde mnohokrát, "kdo nahrál Zaječice, jako by šachy v žácích nehrál". Pamatují generace hráčů od roku 1963, kdy se hrálo na venkovním hřišti v Zaječicích. Až v tomto století přesídlila soutěž na Seč a před třemi lety do Chrudimi.

Po létech, kdy jezdil jediný klub z kraje se přidal i ŠK Teplice a to je moc dobře. Celkem startovalo 72 týmů.

Spartak Ústí (představili se v nových "dresech") skončil 12., ŠK Teplice 23.  béčko Ústí 63. V doprovodném turnaji dvoučlených týmů do 9 let ústečtí 27. 

Fotky Ústí     Článek a fotky ŠK Teplice

Výsledky

Na snímku hájil druhou desku Jan Toman, letos věkově naposledy. Hostovala Eliška Jirotová, jinak mladší žáci 2007, o to je větší úspěch 12. místo áčka ústeckých, nasazeného týmu na 28.místě startovky. Číst dál »

MČR mládeže: Nevyužité medailové šance, čtyři v desítce

Po týdnu bojů republikového šampionátu dobojováno. A naši vezou domů čtyři místa v první desítce. Dvě medaile byly hodně blízko. Naši mladí reprezentanti/ky však chtěli více .... no a to je pro budoucnost moc dobře. Tedy pokud vytrvají a spíše zvýší své tréninkové nadšení.

Malá borkyně a borci z první desítky republiky: 5. Vláďa Veverka, ŠK Most (H10), 6. Linda Slívová, ŠK Teplice (D10), 9. Dan Hong Werner, Sp. Ústí (H12), 9. Adam Polanský (H16).

Nikdo ze 7 mladých krajských reprezentantů nezklamal, všechna umístění minimálně ve středu tabulky finálového šampionátu MČR: 13. Vojta Gorej, SK Děčín (H10), 16. Lada Semová, ŠK Teplice (D14), 19. Eliška Jirotová, KŠ Štětí (D14).

U chlapců hrálo 24 finalistů, u dívek 34 účastnic, nejmladší kategorie D10 dokonce u Lindy 38 nejmladších dívek.

V národním opnu dobyli "desítku" se šesti body 6. Karel Chaloupka a 8. Andrej Dunda (junior a až 22. nasazený žák ze Slavoje Litoměřice), o dalších číst dále...., stějně tak o úspěchu Honzy Rubeše v blesovém turnaji.  Ve FIDE Openu sbírali zkušenosti mladší dorostenci ústecký 20. Dan Balín a 22. klášterecký Jakub Šťastný (oba 4 body).

výsledky  -  vše o MČR, partie ke stažení pgn i prosté přehrání   -  krajské fotky: facebook šachy Kadaň   

Velmi blízko medailovému úspěchu byli Vláďa Veverka i Dan Hong Werner. Do 6.kola hráli skvěle, Vláďa vedl H10, Dan byl průběžně druhý v H12.  Číst dál »

Do Jeseníků na MČR: nejpočetnější krajská výprava za posledních 7 let

Aktualizováno v sobotu ve 14:05 - online odkazy (číst dále)

Dnes a zítra zamíří na finálové MČR do Koutů v Jeseníkách nejpočetnější výprava co do účasti v postupových kategoriích MČR od roku 2012. A ještě větší včetně opnu a doprovodů. Účasti v opnech pomohly i jarní prázdniny připadající na termín MČR ve 3 velkých okresech UL, MO, CV. V postupových soutěžích reprezentují dvě dívky z ŠK Teplice, po jednom/é účastníkovi/ci z KŠ Štětí, SK Děčína, ŠK Mostu, ŠK Sp.Ústí.

Poprvé se ve finálových mistrovských soutěžích představí naše tři dívky: Lada Semová, Eliška Jirotová (obě D14) a mistryně Čech Linda Slívová (D10).

Po loňské premiéře se znovu probojovali: Vláďa Veverka a vloni stříbrný s přímým postupem Vojta Gorej, který přešel do starší kategorie (oba H10).

A zkušenější borci: Předloni stříbrný, vloni osmý (3. mladší ročník s přímým postupem) Dan Hong Werner v H12 a předloni čtvrtý Adam Luboš Polanský si vybojoval stříbrem na MČech v H16, kterého samozřejmě bereme jako "krajského svého", ikdyž letos hájí jiné barvy. 

Mistři ČR postupují na MS do Indie (starší kategorie) resp. do Číny (mladší kategorie), resp. si mohou vybrat MS nebo ME. Druzí ze všech kategorií na ME do Bratislavy.

V delším článku z místa představíme i účastníky openů,  plus podrobnosti.

Startovy/výsledky: V záhlaví přepínání kategorií.   Čas. plán v propozicích plus info

Fanděte na on-line (odkaz číst dále), startujeme ve 14.h. v sobotu. Číst dál »

MČR juniorek a polofinále MČR juniorů: Bojovali 2 zástupci

Ve Špindlerově Mlýně se od soboty 10. do soboty 17. listopadu 2018 hrálo Mistrovství České republiky juniorek a polofinále Mistrovství České republiky juniorů.

Z našeho kraje v soutěži juniorek hrála Eliška Mrišová (ASK Lovosice), která se umístila se 4 body na 20. místě. Mezi juniory se zúčastnil polofinále Gustav Brejník (Slavoj Litoměřice) a se 4,5 body skončil 35.

Nádherné horské počasí vybízelo k výletům. Náš kraj "reprezentovali" ještě organizátor i fotograf Michal Mach a rozhodčí Michal Babička.   

Kompletní výsledky o turnajích jsou uvedeny na jejich stránkách zde a zde.

Syndikovat obsah