Ostatní zprávy

Oslava 90 let pana Zrzavého

Pan Václav Zrzavý (na snímku vlevo) oslavil v minulých dnech významné kulaté výročí - devadesátiny.

Byl dlouholetým předsedou Okresního šachového svazu v Lounech až do ukončení OV ČSTV. Velmi obětavý člověk a obrovský šachista tělem a duší, který ještě před dvěma roky hrál za družstvo ŠK Louny – Opočno.

Přejeme vše nejlepší, hodně zdraví a spokojenosti do dalších let.

Jan Libosvár

Zemřel pan František Kurka

Smutná zpráva přišla z Teplic. Zemřel pan František Kurka.

"Zůstane nám vzpomínka na velkého šachového nadšence, který navíc hře znamenitě rozuměl a hlavně absolutně spolehlivého spoluhráče. František nikdy nepřišel pozdě, nikdy nezapomněl a co slíbil, to splnil. Prostě poklad pro každého kapitána družstva a sám, jako kapitán, byl stejně bezvadný. Pro nás starší s ním odchází i kus našeho šachového života a mládí.
Čest jeho památce."

 

Petr Šťastný, ŠK Teplice.

Kamarád...

Před pár dny nás opustil náš šachový kamarád Míra Hamala… Skvělej člověk a výborný šachista, který šach nebral jako sport. Dával mu a všem lidem kolem něj vždy něco navíc, humor i poezii, přátelství i úctu k soupeři. Nikdy nehrál šachy, aby svého soka potupil, hrál je s otevřeným srdcem, tak jak žil! Obětoval při partiích pěšce i fugury... nehrál nikdy "připosraně", nešlo mu tolik o výsledek jako o samotnou hru!

Jezdili jsme spolu na spoustu turnajů a nikdy jsem ho neviděl naštvanýho, nenadával na hráče, když ho porazil, vždy hledal chybu u sebe. Nevadilo mu prohrát i s výrazně slabším soupeřem a často přehrál i silnější hráče. Dával do hry své srdce a širokou otevřenou duši!

Pamatuji si, jak po turnaji v Krásné Lípě jsme platili útratu za celý týden v penzionu Křinice... oba útratu kolem 5 tisíc... Míra, ač neměl velký plat, hodil na stůl 7 tisíc se slovy: „To je dobrý, já byl tady velmi spokojený!“ Říkám mu: "Ty vole, kdo po tobě má platit!“ A když jsem zaplatil 6 tisíc, připadal jsem si jak socka! Takovej byl Míra…Velkej Grand!!!! Neznám  člověka, který by ho neměl rád! S jeho pověstnou sklenkou vína u partie, i s jeho výkřikem, když si šel pro cenu „Kea“!!! Byl to člověk, který bude chybět nejen mně! Měl jsem ho moc rád a šachy bez něj už nebudou, aspoň pro mne, to co jsem v nich hledal a s ním nalézal... přátelství, nadhled a lásku ke hře! Vzpomínejte na něj, pro mne neumřel!

Jeho šachový kamarád Petr Valenta

Konference ŠSČR 2017

Dne 25. února 2017 se konala v Havlíčkově Brodě Konference Šachového svazu České republiky, na kterou byli dle delegace z krajské konference našeho svazu vyslání Michal Babička, Pavel Chrz a Jindřich Papay. Právě poslední jmenovaný sepsal stručný přehled o tom, jak Konference probíhala a přidal několik svých postřehů. Pokud má někdo zájem, tak si může o Konferenci přečíst v příloze této zprávy.

Na fotografii jsou delegáti ÚKŠS Jindřich Papay a Pavel Chrz v rozpravě s hospodářem ŠSČR Rostislavem Svobodou Číst dál »

PF 2017

Šachistům, rodičům, trenérům, organizátorům, příznivcům, přejeme vše nej... v roce 2017. Ať se vám splní vše co si přejete 

Číst dál »

Velmi smutná zpráva: Zemřel Miroslav Havránek

Šachový oddíl SK Děčín s lítostí oznamuje, že jeho řady opustil po krátké, těžké nemoci výborný kamarád, velmi dobrý hráč a dlouholetá opora A družstva Mirek Havránek. Ohlédnutí za šachovým životem připravuje Zdeněk Janda a bude publikováno na stránkách SK Děčín ve čtvrtek 11.02. 2016  kolem 20 hod. na odkazu http://bandicrash.webnode.cz/  (Z.J.)

Pro všechny šachisty je to obrovská ztráta především ve vynikajícím a skromném člověku. Za celý náš kraj vyjadřujeme upřímnou soustrast celé jeho rodině.

Fotoreportáž z 38. sportovně-šachového tábora: Na dohled Bezdězu

44 dětí od 7 do 15 let se účastnilo již 38. ročníku sportovně-šachového tábora pořádaného ústeckými. Po šesté za sebou a po 12 celkově v jednom z nejkrásnějších areálů Termit na okraji Doks u malerbných bezdězských lesů.

Vedoucími byli z pořádajícího klubu Pavel Chrz, Janan Jírková (zdravotnice), Michal a Richard Sliva, Jarda Říha jun. Velkou posilou za nemocného tradičního vedoucího Emila Vlasáka byl Roman Burda z Neratovic, který svým táborům léta šéfuje. Na týden přijel Lukáš Vlasák z Chodova. Pozvali jsme externí trenéry Vladimíra Hadrabu an 5 dní a Jiří Dufek přijel na tři bloky tréninků o 2 dnech.

Šachy měly své pevné místo, první skupina "jela" tréninky bez turnaje 9x 4 hodiny + 3 x 3 hodiny odpoledne. další 3 skupiny měly dopoledne 2 hodiny tréninku a 2 hoďky turnaje.

Vedra vyháněla odpoledne k bazénku, jakmile v průběhu dne polevila největší, šlo se sportovat do pozdějších večerních hodin.

  Projděme si fotem (fotil Pavel Chrz, není-li u fotky jiný autor) i stručným slovem průběh tábora. Číst dál »

Veselé Vánoce a štěstí v novém roce 2015

Vážení šachoví přátelé,

dovolte popřát Vám klidné svátky vánoční, pohodu, radost, hodně dárků. V novém roce 2015 pak hlavně zdraví, štěstí a úspěchy v osobní, pracovní i šachové rovině.

Miroslav Körschner
předseda ÚKŠS

Trvalá vzpomínka na Pavla Paganika

"Tak jako báseň i život se hodnotí ne podle délky, ale podle obsahu". Tímto citátem L.A.Senecy začínají vzpomínky, které připravil kolektiv autorů z našeho kraje, jako trvalou vzpomínku na obětavého člověka, který nás před několika týdny navždy předčasně opustil.

Téměř čtyřicet stran vzpomínek (od kolegů z klubu, rodičů talentů, trenérů kraje, mladých šachistů), komentovaných 4 partií, fotografií, novinových článků je připraveno ke zveřenění. Křest brožurky bude 12. 10. v Chomutově při avizované vzpomínkové akci. Po 12. 10. bude brožurka k dispozici volně ke stažení každému v elektronické podobě.

Kdo by chtěl vzpomínku na Pavla Paganika vytvořit formou brožurky v kroužkové vazbě (37 stran A4, z toho 13 barevných, průhledná čelní folie, barevné desky zadní), může si objednat u Ivany Šlampové. Vyjde jen malý objednaný počet za cenu tisku (udělá levněji jeden ze šachistů) za 150 Kč (zatím 4 zájemci z řad spoluautorů).

Aktualizováno 22.10.: Elektronická verse v příloze, 2.kolo objednávek v komentáři.

Číst dál »

Nejsmutnější zpráva: Zemřel výjimečný člověk a skvělý trenér Pavel Paganik

V neděli 24.8. přišla zpráva z nejsmutnějších. Ve věku pouhých 50 let po dlouhé těžké nemoci, se kterou statečně mnoho let bojoval, zemřel Pavel Paganik. Naprosto výjimečný skromný pohodový člověk, rozdávající radost za šachovnicí, skvělý šachista, který předával mnoho zkušeností v trénincích mladé generaci až do posledních chvil svého života.

Je to obrovská ztráta samozřejmě především pro jeho nejbližší, dále chomutovský šach klubu Sokola Údlice (jejichž barvy celý život reprezentoval a mnoho let klub vedl), celý náš kraj i český šach a hlavně mladší hráče, které mohl mnohému ještě naučit.

Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 2.9. od 13 hodin v chomutovské obřadní síni (křižovatka Beethovenovy a Kochovy ulice). Parte v příloze.

Pavel Paganik si zaslouží dlouhý článek, vyjde v horizontu měsíce a šachisté kraje do něj mohou poslat svůj příspěvek. Viz číst dále. Číst dál »

Syndikovat obsah