TMK

Krajský tréninkový kemp i kempík: Poprvé do Tornova Mlýna na Úštěcku

Na tradiční podzimní kemp po 3 zářiových pobytech ve Svoru se podíváme poprvé do Tornova Mlýna u Levína na Úštěcku.

Moc hezký velký prostorný areál s klubovnami i spoustu sportovních možností, který bude sloužit jen pro nás.

Trenéři: Jiří Dufek, Jan Rubeš, Vladimír Hadraba, Iveta Reintingerová, Gustav Brejník, Pavel Chrz  

 Na 26.-28.9. (sobota až pondělní svátek) jsme do Tornova Mlýnu, Starý Týn 42, Úštěk , (foto v záhlaví z jejich facebooku) připravili:

Krajský tréninkový kemp
- Pro žáky i juniorskou kategorii přípravující se na MČech žáků i polof. MČR
-  Prožáky, juniory listin talentů/nadějí - viz aktuální k 1.9. - příloha článku níže 
- Pro další snaživé, co chtějí na sobě tréninkově pracovat
Cílem je dobře se připravit před republikovými přebory i před sezónou intenzivnějším tréninkem.
I když se bude trénovat nejen dopoledne, zbyde čas na sporty a relax v areálu, který objekt nabízí.  

Nově pořádáme 
 Kempík pro loňské, předloňské začátečníky, převevším žáky roč. 2009-2013
(starší nedávní začátečníci mohou též, s tím, že program bude směřován na věk 7-11 let)
Cílem
je, aby děti odjížděly z kempíku nadšené pro další šachovou hru a těšili se na turnaje i tréninkové akce.
V programu bude zábavnou formou šachový trénink, plnění šachových úloh hledáním po areálu, turnaj mezi sebou, šachové, logické i sportovní hry venku po areálu.
 Doporučte kolegové/yně trenéři/trenérky ve vašich klubech této kategorii, kteří vám vloni, předloni poprvé přišli. Uděláme plno zajímavého k jejich budoucí motivaci k šachové hře. 

To celé (letecký snímek) bude pro nás. 

 Přihlášky elektronickým formulářem do úterý 15.9. Propozice v pdf i doc přílohou

Přihlášení - aktualizováno k uzávěrce  - 20 kemp + 5 kempík, příloha Číst dál »

TMK: Listina talentů a nadějí od 1.9. 2020

K 1.9. vychází nová listina talentů. 

Z důvodu jarní uzavírky všeho a následné dobrovolnosti školní docházky jsme omlouvali neúčast na základní soutěži krajském přeboru žáků (6.-7.6. 2020 v Chomutově) a nezkoumali důvody omluv z řad listin talentů a nadějí. V podmínkách listin je účast povinná, není-li přímý postup výše, to je na Mistrovství Čech. Stejně tak jsme neporovnávali, kdo měl v oné nehezké době tréninkové možnosti v klubech lepší, horší či žádné.
  Pro novou listinu k 1.9. tak není nikdo vyřazen ani přeřazen níže, máme zde 4 nová jména, jednoho přeřazeného výše (P) a tři z ročníku 2004 převedeny do juniorské listiny.

  Připomenu z termínového kalendáře, že základní postupové soutěže hrané klasickým tempem, krajský přebor žáků se uskuteční již v květnu 22.-23.5. a KP juniorů/ek a dorostu 5.-13.6. v rámci Teplice Open. 

 Pro listinu k 1.1. 2021 se Číst dál »

Letní soustředění talentů: Skončilo v sobotu 29. srpna

Pátek 28. 8. 2020

Páteční ráno začíná podobně jako všechny předchozí – rozcvičkou. Po ní následuje ranní nástup a snídaně … a samozřejmě od 8:45 dopolední šachový trénink. A jak už to vždy bývá, najednou je tu ten poslední rumburský v tomto roce. Ani se nechce věřit, že už zítra se jede domů, tak rychle to uteklo. A tak si dnes dopoledne mohly děti, naposled o těchto prázdninách, poslechnout Honzu Šlampu, Vláďu Hadrabu, Ivetu Reitingerovou, Jirku Kalužného a Jaromíra Fultnera, tým vedoucích a zároveň šachových trenérů, který se jim celý týden věnoval a společně s nimi prožíval parádní šachové i nešachové chvíle v RS Natura.

Po obědě a poledním klidu čeká děti poslední šachová soutěž na letošním soustředění, bleskový šachový turnaj, v němž mohly poměřit síly i se dvěma svými trenéry, Ivetou Reitingerovou a Vláďou Hadabou. No a po bleskovce se všichni sešli na rozloučenou večer u táboráku (na snímku u článku). V průběhu táboráku navštívila soustředění milá návštěva - přijeli nás pozdravit a pobesedovat u táborového ohně předseda ÚKŠS Milan Maščák, hlavní organizátor soustředění Pavel Chrz a asi neoblíbenější hlavní šachový trenér a nejlepší hráč v Ústeckém kraji, Honza Rubeš. Číst dál »

Letní soustředění talentů: Ve středu v bazénu

Úterý 25.8.2020 

Dopoledne se děti věnují šachové teorii, rozborům partií starých mistrů Aljechina a Capablancy, hádání tahů v zajímavých pozicích, zahájením jako je například drak v sicilce. Prostě dopoledne patří zcela šachům.

Po odpoledním klidu přichází na řadu pohybové sportovní aktivity, tentokrát je to už tradiční, velmi oblíbený fotbalový turnaj. Po večeři byla naplánována střelba ze vzduchovky do terče vleže, ale jak už to letos bývá poměrně často, začalo pršet. A tak jsme se všichni přesunuli do jídelny a zahráli si, asi na všech dětských táborech hodně oblíbený, turnaj v piškvorkách – avšak podle „zpřísněných pravidel“, kdy každý hráč má přesně vymezený čas, podobně jako při šachové partii. Vítězem se stal Jan Václavík (6 vítězství – 1 porážka). Se stejným počtem bodů skončili druhý Andrej Dunda (6-1) a na třetím místě Jan Křelina (6-1). O bod zpět skončil čtvrtý Daniel Balín (5-2). Mezitím přestalo pršet, čas se posunul zase o kus dál a večerka ukončila zase jeden z pěkných prázdninových dnů na šachovém semináři v RS Natura. Číst dál »

Letní soustředění talentů: V Rumburku již popáté

Letošní krajské šachové soustředění se koná, stejně jako vloni, v ubytovacím zařízení RS Natura v Rumburku. Areál RS je situován na okraji lesa, v nejsevernější části města Rumburk, ve vzdálenosti cca 5 km od německých hranic. Nejbližší městská zástavba je vzdálena asi 1 km jižně a s areálem RS je spojena pouze úzkou asfaltovou cestou. Sportovně-šachový život tábora tak probíhá zcela odděleně a nerušeně od toho městského.

O děti pečuje 5členný tým zkušených vedoucích s velmi dobře spolupracujícím personálem RS Natura v čele s manžely Blažkovými. K týmu vedoucích od loňska neoddělitelně patří také paní Radka Lieberová (doprovází Lukáše Liebera), která se velmi dobře zhostila asistence při operativních nákupech potravinových doplňků (sladkostí a minerálek) na přání dětí.

Šachové soustředění, jak už z názvu vyplývá, si klade za cíl především prohloubit a zkvalitnit šachové znalosti dětí, a to jak hry samotné ve všech jejích fázích (zahájení, střední hry a koncovky), tak i poznatků z dávné historie i novodobých trendů šachového světa.

Každodenní život v táboře probíhá zpravidla ve 3 fázích:

dopolední šachový trénink obsahuje přednášky, rozbory, cvičení apod.

odpolední aktivity mají ryze pohybový charakter (sportovní kolektivní hry, atletické disciplíny, střelba ze vzduchovky, házení šipkami na terč, orientační závod atd.)

večerní program bývá buď šachový (blicka, rapid, šachové testy), nebo nešachový (úvodní a rozlučkový táborák)

A nyní již k programu prvních čtyř dnů: Číst dál »

Krajské soustředění připraveno: Opět oblíbený areál u Rumburka

Kdo se přihlásil do Rumburka, na krajské soustředění, udělal moc dobře, neb čeká pestrý a přínosný šachový i sportovně-rekreační program v uzavřeném velkém areálu pouze pro nás.

21 mladých účastníků se chystá na 8 dní od pátku 21.8. do soboty 29.8. 

Rádi bychom doplnili na 24 (lepší číslo na 3 skupiny tréninků i sportovní soutěže), nabízíme do pondělí 17.8. "las moment" za nezvýšenou cenu. Výkonnost nerozhoduje, jen zájem o trénink, otevřeno i mimo kraj.

Tým vedoucích bude tvořit: Jaromír Fultner (hlavní vedoucí, trenér), Iveta Reintingerová (zdravotnice a trenérka), Vladimír Hadraba, Jiří Kalužný a nová tvář našich akcí, úspěšný odrostlý dříve mládežník a prvoligový hráč, Jan Šlampa.
Na kratší dobu (kvůli práci) přijede Jan Rubeš a na úvodní tři dny předseda TMK Pavel Chrz.

Propozice přílohou článku, přihláška elektronicky ZDE .

vše o akci se dozvíte na stránce k soustředění, kterou pečlivě spravuje Jiří Kalužný a bude mít na starost i sportovní soutěže.

Seznam přihlášených: Číst dál »

Školení trenérů 3. třídy: Blízko v Praze s lektory Sergejem Berezjukem i Jiřím Dufkem

Využijte možnosti vzdělávání trenérů a zúčastněte se školení trenérů 3. třídy v Praze. Moc zajímavý program jak učit šachy včetně pedagogiky, sportovní psychologie a dalších potřebných věcí během dvou víkendů v září.

Pořádá velmi šachově agilní škola v Praze, Štěpánská, která pod vedením Mgr. Přemysla Hrbka, předsedy TMK PŠS, která k nám jezdí do Ústeckého kraje na turnaje i na kempy. Hlavní lektor je trenérská špička Sergej Berezjuk, od nás z kraje mezi lektory Jiří Dufek.

Podívejme se pro změnu k nim. Účast od 17 let, trenéři 4. třídy nebo i bez trenérské třídy. 

 Propozice přílohou.

U nás v kraji na školení trenérů 3. třídy bylo v posledních 4 letech několik zájemců, ale buď jim nevyšlo termínově nebo jich bylo méně než minimální počet. Nepromarněte tuto příležitost. Dejte prosím vědět ve vašich klubech.

Doporučení k účasti našim trenérům od trenérsko-metodické komise ÚKŠS i od republikové trenérské komise, která vřera schválila a navržený program s obsazením se velice líbil.

Krajské soustředění: Opět oblíbený areál u Rumburka

20.6.: aktualizováno o seznam účastníků (22), zkontrolujte a kdyžtak doplňte, kdo by chyběl.

Z 30.4.: Stejně, jako v loňském roce, se uskuteční na konci prázdnin od pátku do poslední soboty, 21.-29.8., krajské soustředění.

Nechali jsme areál stejný, jak si přáli všichni účastníci loňského pobytu. Oblíbený areál u lesů, který slouží v té době jen pro nás, s klubovnami, skvělou kuchyní, na rozsáhlém travnatém pozemku 2,5 ha s větším počtem hřišť.

I kolektiv trenérů/vedoucích bude podobný, znovu pod vedením Jaromíra Fultnera. Nejvíce času s tréninky stráví Jan Rubeš. Novou tváří soustředění bude Iveta Reitingerová, v roli zdravotnice (již byla s námi na kempu ve Svoru na podzim).  

Věříme, že loňští účastníci pojedou a další se přidají. Soustředění je jak pro listinu talentů, nadějí, tak pro další tréninkově snaživé, kterým nabídnou účast kluboví trenéři. Výkonnost nerozhoduje, jen zájem o trénink.

Foto: Z loňského roku, při vydání článku 30.4. (čarodějnice), nešlo vybrat jiný obrázek. Vše o soustředění 2019.

Přihláška nově elektronicky ZDE,  vyplňte do 30.5. Platby na základě faktur vydaných do 15.6. hospodářem, uhraďte do 26.6. 

Propozice přílohou a na stránce soustředění zde.

Dále ..... seznam účastníků Číst dál »

Trénování v této době: Tréninky a materiály

I když tato doba nepřináší možnost se věnovat organizovanému sportovnímu tréninku, přesto jsou na to šachy ještě dobře.

Volně tréninková videa jsou na konci článku - opraven odkaz 7.4. na funkční. Doporučuji začít autory Lukášem Vlasákem a Standou Stárkem, jsou pro mládež lépe "stravitelná", přesto doporučuji rozdělit si na 2-4 díly sledování z 120minutového tréninkového videa. 

Listině talentů a nadějí jsem nabízel koupená videa krajským svazem od velmistra Roberta Cveka. 
Ještě můžete využít, ze 4 videí objednávejte po 1-2 ZDE, pak doobjednejte. Zatím si objednávalo 10 talentů a 3 trenéři.

Sledujte i Roberta Cveka na jeho stránkách, kam dává tréninkové věci: https://www.sachycvek.cz/, články ze světa - od loňska Robert Cvek s Petrem Koutným má na starost nejčtenější www.nss.cz  

V Ústí máme od 29.3. tréninky, skoro jak když jsme v klubovnách, skupinové i individuální, více jak 20 na duben plánovaných.
Hlavně pro skupinové a především pro začátečníky a mírně pokročilé jsme  koupili https://gotomeet.me/ GoToMeeting (17 Euro/měsíc), prvních 14 dní na odzkoušení zdarma, který umí video i hlasový přenos, chat, sdílenou obrazovku, vkládání příloh, a mnoho dalšího. Máme v tom v Ústí n.L. zapojeny všechny tréninkové skupiny (viz foto v záhlaví z úplně prvního tréninku začátečníků v neděli 29.3. před začátekem v 17.h., kam přišlo 10 zájemců z 15 zapsaných).

Dnes mi bylo doporučeno, že zdarma je podobné https://meet.jit.si/ , kdo by si chtěl odzkoušet jedno či druhé.

Kromě trénování je možné hrát on-line (viz výše článek on-line Grand Prix), každý den pořádá Michal Novotný z Č.Budějovic http://chess.vstecb.cz/ - odkaz na on-line bleskové turnaje, turnaje.

Dříve nebo později se za šachovnicemi sejdeme, kdo se šachu v této době nepřestane věnovat, bude pak ve výhodě. A jistě pro vás všechny je to hlavně zpestření těchto dní.

Zítra směr Jeseníky: 7 statečných na finálové MČR mládeže

7 statečných, kteří získali právo být při finále MČR žáků v Jeseníkách, zamíří zítra směr východ do Koutů nad Desnou.

Z chlapců postoupili: Vláďa Veverka, Vojta Gorej a Dan Hong Werner, divokou kartu získal Honza Václavík.
Z dívek bude reprezentovat náš kraj: Lada Semová, Eliška Jirotová a Linda Slívová.

On-line partie od soboty 14. hodiny (prý ze všech partií) můžete sledovat až do 14.3.  

Vše na svazových stránkách (propozice, čas. plán, výsledky i on-line partie)
A také na facebooku Šachy Kadaň od Jiřího Šťastného bude podrobné zpravodajství den po dni včetně fotek. Již je tam zpráva z "-2." dne.

Současně se hraje mistrovství ČR juniorů a dorostenců a tam mezi finálovou dvanáctku postoupil Gusta Brejník.  Tato kategorie zahajuje již v pátek

Pár mládežníků z kraje hraje i opny, o tom v článku až z místa dění.  

Foto: Mnohé šachové rodiny s dětmi relaxují odpoledne v moderním (od 2011) lyžařském areálu, kilometr od ubytování.
Trenéři a rodiče, kteří stejně nemají přístup do hracích sálů, tak během hry s mobilem s on-line přenosem partií sledují třeba i na lanovce. 

Syndikovat obsah