Mistrovství České republiky v bleskovém šachu: Helena Grussová 4. mezi ženami, Jakub Tuma 2. v juniorech

V sobotu 18. prosince 2010 se konalo v Praze, v kongresovém sále Masarykovy koleje, Mistrovství České republiky v bleskovém šachu mužů, žen a juniorů. Z našeho kraje se turnaje v kategorii žen zúčastnila velice úspěšně Helena Grussová z TJ Klášterec nad Ohří (na snímku vlevo), která skončila 4. za vítěznou Olgou Sikorovou z Třince, druhou Kateřinou Němcovou z Prahy a třetí Terezou Olšarovou z Orlové. Celkem hrálo 26 žen a dívek.

Skvělého výsledku dosáhli v kategorii juniorů hráči z ŠK Viamont Teplice - Jakub Tuma byl druhý a Lukáš Klement pátý.

Helena Grussová byla 18. nasazená. To znamenalo, že umístění do 10. místa by bylo velkým úspěchem. Už první 4 kola neodpovídala papírovým předpokladům, neboť Helena uhrála 3,5 bodu proti silným hráčkám (mimo jiné jedné mezinárodní mistryně a dvěma Mistryním FIDE). To ukazovalo, že by mohlo dojít k velkému překvapení. Poté se u Heleny dvakrát vystřídala prohra a výhra. Následovala serie 4 výher v řadě, a to už pak stačila jen jedna remíza z posledních dvou partií k postupu do semifinále. Porážka v předposledním kole byla trochu k polekání, výhra v kole posledním však postup potvrdila. Byl to od Heleny perfektní výkon.

Po 45 minutové přestávce, kdy pořadatelé připravovali vše k posledním bojům ve všech třech kategoriích tak, aby mohlo být vše online přenášeno. Helena byla připravena k partiím semifinále, ale nervozita před televizními kamerami, a ještě hra na pódiu, udělaly své. A tak Helena prohrála semifinále 0:2. Její souboj o 3. místo bohužel dopadl podle semifinále. Zřetelně se však ukazovala i únava.

4. místo je velký úspěch Heleny Grussové, který přišel včas, už kvůli nepovedenému podzimu. Důležitější a cennější bylo však to, že tento výsledek Helena uhrála pro našeho kamaráda z Kadaně, Jirku Lišku, který nás 13. prosince 2010 náhle opustil. Jirko, je nám smutno, budeš nám chybět.

Petr Gruss a Helena Grussová,
4. hráčka Mistrovství České republiky v bleskovém šachu v kategorii žen pro rok 2010