Skončilo Mistrovství ČR mládeže: Honza Vykouk se stříbrem na ME k Černému moři

Před týdnem, při  zahájení mistrovství, jsem před kolegy trenéry prohlásil, že jednu medaili naši krajští zástupci brali v minulých třech letech a zopakování by při vzrůstající konkurenci bylo pro náš kraj úspěchem. Že se to povede zrovna Honzovi Vykoukovi z CVČ Most (uprostřed fotografie), který přešel prvním rokem do starší kategorie, tipoval by asi málokdo. Honza si ji navíc vydobyl naprosto zaslouženě, s přehledem, celý turnaj se pohyboval na 1. či 2.místě a porazil i mistra ČR Hofírka z Brna. Za to ho čeká reprezentace ČR na ME v Bulharsku a pokud vítěz si vybere bližší Evropu (o čem na místě uvažoval), tak by Honza dokonce letěl do Ria de Janiera na "svět". Zásluhu na tom mají samozřejmě i trenéři, jeho osobní trenér Pavel Miškovský, pomáhá mu i Tomáš Vágner a zde na mistrovství ho připravoval Vladimír Hadraba.
  Ani další naši se neztratili, jak si přečtete v dalších řádcích.

  Do posledního kola bojoval o medaile Honza Rubeš (Viamont Teplice), nešťastná prohra ve druhém kole v lepší koncovce ho stála dotahování čela tabulky, bravurní výhra nad mistrem ČR Krieblem Honzu pak posunula na "dostřel" medailím. Bohužel se svým odvěkým rivalem, Tomášem Krausem, v posledním kole tentokrát neuspěl a tak se se žákovskými soutěžemi rozloučil medailí, tou trochu smolnou, "bramborovou". Přesto je to samozřejmě v těžké konkurenci silného ročníku 95 veliký úspěch a důkaz, že do absolutní republikové špičky vrstevníků patří. Oddílová kolegyně Honzy Kamila Stránská, naposledy ve čtrnáctkách, též skončila pod stupni vítězů pátá. 

Honza Šlampa bojoval statečně se starším ročníkem v H16. V debry ho v polovině turnaje přibrzdil Honza Rubeš a přesto sahal skoro i po medaili, ale porazit v posledním kole černými mistra republiky bylo nad jeho síly. 9.místo je ale pro Honzu Šlampu úspěchem a slibným příslibem do budoucna.

9.místo Elišky Mrišové (Slavoj Litoměřice) v nejmladších děvčatech s absolutně největším počtem účastnic - 29, je pro ni velkým, prvním jejím, úspěchem. Do desítky se ještě propracovala Martina Benešová (SVČ Most), sice naopak v nejméně početném 14členném poli "čtrnáctek", ale kategorii bude hrát ještě i za rok.

Těsně za desítkou skončil Ondra Toman (Sokol Údlice), první polovinu hrál skvěle, škoda chyb v polovině druhé. Kdyby tak hrál vážné partie, jako blicky, v bleskovém turnaji čtvrtý, hned za mistry, ale také i před dalšími mistry...

Pro Dana Hanzlíka (H14) byl první  postup úspěchem a 50% bodů se čtrnáctým místem je velmi pěkné.

V druhé desítce se umístili z ŠK Spartaku Ústí Eliška Kalinová v D12 (12.) a Jan Mikeš v H16 (s padesáti procenty bodů 16.), oba hrají tuto  kategorii i za rok. Aleš Zahradník z Povrlů při své první účasti ve finále obsadil 20. místo v H10.  

Turnaj se přes veškerou snahu nepovedl ústecké Verče Valterové při své poslední účasti v žákovských kategoriích s jedním bodem, loňskému vicemistru desítek při přechodu do dvanáctek Vašku Soukupovi (SK Spartak Ústí) s dvěmi body a bohužel ani Matyáši Kalužnému (Sokol Údlice) s 1,5 bodem, který ve "čtrnáctkách" končí a vloni, jako mladší v kategorii, byl na skvělém  čtvrtém místě. Všichni tři uzavírají tabulky svých kategorií.

 Komu turnaj nevyšel dle představ, ať si vezme k srdci slova Michaila Botvinika, jehož 100. výročí narození šéftrenér Evžen Gonsior při zahájení vzpomenul, "nikdy jsem se nenaučil tolik výhrami jako prohrami";  Komu se dařilo (a samozřejmě i těm, kterým se nedařilo), nechť je to podnítí k další tréninkové práci a příště se zdaří lépe či ještě lépe. Nutno připomenout, že ve finále hrají jen ti neúspěšnější, kteří prošli sítem postupů, zvlášť u chlapců je to velmi náročný postupový klíč a samotná účast je již úspěchem.

Zvlášť Honzovi Vykoukovi patří poděkování za skvělou reprezentaci kraje a přání mnoha zdaru při přípravě a trénicích  na reprezentaci ČR v zahraničí i další výkonostní růst.

 K mistrovství se začátkem týdne ještě jednou zde vrátíme se zhodnocením, něco o přípravách,  trenérech, o našich dalších hráčích a výsledcích opnů.

  Zatím ještě doplníme skvělý úspěch Aleše Horáka (Sokol Údlice) v národním oipnu korunovaný bronzem. A pak trenérů Pavla Paganika (Sokol Údlice), vítěze FIDE-opnu a Jana  Balína (Podbořany), s bronzem ve Fide opnu, přesto, že jim na vlastní přípravu nezbyl čas, veškerý věnovali přípravě žáků.   

  Kompletní výsledky na stránkách ŠSČR .