Ohlédnutí za MČR: Výkony i krajské statistiky medailí a bodů.

Žáci našeho kraje vozili z Mistrovství ČR v posledních mnoha letech právě jednu medaili. Letos titulem a celkem třemi medailemi se zdařil výkon opravdu nádherný. S tím spojený počet olympijských bodů 16 (dle letité statistiky Davida Cipryse) je též rekordem našeho kraje. K tomu ještě hned tři zástupci kraje skončili na prvním "nebodovaném" 7.místě. Ukazuje se, že dlouhodobý systém  příprav u nás v kraji postavený nad mohutnou základnou seriálu turnajů G-P o stovkách žáků  (individuální trénink, letní soustředění, podzimní, zimní kemp i krajští trenéři na MČech a ČR) má svůj přínos. Navíc letos je více míst na "Evropě" v Praze a z těchto kategorií postupuje 7 našich reprezentantů.

Nejvyšší uznání zaslouží přeborník ČR do 16 let  Jan Mikeš  z ŠK Spartak Ústí n.L. Loučil se při odjezdu s rodiči s tím, že si jede pro titul a svojí dravostí cíle dosáhl. Vybojoval si MS a ME 2012, MČR jun. 2013 i motivační odměnu od Pavla Chrze - uhrazené startovné v "áčku" Czech-opnu Pardubice, což bude skvělá příprava před šampionátem. Trenérem Honzy je Jan Balín.

Ondra Toman (Sokol Údlice, začínal v Klášterci) se stříbrem v témže turnaji zasloužil o jedno z největších překvapení mistrovství. Na "Čechách" se mu nedařilo, je mladší v kategorii a do soutěže se dostal na divokou kartu. "To jsou výsledky blicáku?" někdo řekl při pohledu na tabulku; Ano Ondra je znám jako skvělý blicař, poráží zkušené dospělé, nyní ukázal, že začíná být i jeho velká síla v klasickém šachu. Ondru trénuje Rudolf Hlaváč.

Jan Vykouk z Chess Most (na fotce vpravo vedle vítězného Vana Nguyena a Fr. Mrkuse) již díky loňskému senzačnímu stříbru navštívil Brazílii. Letos obhajoba medaile byla těžší, nakonec Honza dofinišoval pro nádherný bronz. Honzu trénuje Pavel Miškovský, na MČR pravidelně vede Vladimír Hadraba. 

Řekněme si dále o celé výpravě a na závěr pár statistik s medailemi a body krajů.

 Při příjezdu naší výpravy v pátek jsme s kolegy Honzou Balínem a Jirkou Kalužným optimisticky vtipkovali, že by bylo letos hezké, kdyby se podařil titul a celkem tři medaile. Na oficiální schůzce  kraje trenérů a rodičů v úvodní den se již optimismus mírnil, že bychom opět chtěli přivézt jednu medaile a že každá medaile je obrovský úspěchem.

Poté bylo připomenuto rozdělení žáků pro trénink a přípravu mezi trenéry.
Balín J.: Mikeš, Šlampa, Ta Van Duy.
Hadraba V.: Stránská, Benešová, Vykouk.
Chrz P: Žatečková, Kalinová, Vít Kočí.
Hlaváč R.: Toman, Kadlec.
Lácha Jan: Brejník.
Mrišo M.: Mrišová.

Že se optimistický scénář naplní je opravdu velký úspěch a odměna za tréninkovou práci mladých žáků, jejich celoročních trenérů a všem, kteří  vytvářejí podmínky (rodiče, klub a další).  

Pojďme nyní po kategoriích (kurzívou uvedeno co jsem psal před MČR ke kategoriím v článku Letos s příchutí bojů o Evropu):

H10- nejmladší, poprvé zde.

Vít Kočí (Chess Most, roč. 2002), 3 body 21.místo.

Nejmladší a nováček. Nezačal vůbec špatně 3 z 5. Poté začal kazit i hezky postavené pozice, zbytečné chyby. Vůbec nevadí, získal zkušenosti, které příště zúročí.

D12- A co Elišky, prosadí se?

Kalinová Eliška (ŠK Spartak Ústí n.L.) 5,5 bodu, 7.místo, postup ME.

Předloni čtvrtá a na MEU. Po přechodu na školu mimo bydliště měla na šachy času méně. Bojovala, prohra v předposledním kole ji odsunula z bojů o medaile.

Eliška Mrišová (Slavoj Litoměřice, 2001), 4 body, 16.místo.

V posledním roce měla krásné výsledky, hodně trénovala, zde chtěla být výše, více však toho zkazila. V kategorii zůstává, příště zkusí hrát o medaile.

H12 - Obhajoba medaile?, náš úspěšný ročník 2000.

Jan Vykouk (Chess Most, 2000). 6,5 bodu, 3.místo, postup na ME (MEU?).

Doplníme k předcházejícímu, že Honza svědomitě trénuje. A stejně důležitější, resp. důležitější než medaile je správný výkonnostní růst a Honza s trenérem jdou jistě správnou cestou.

Gusta Brejník (Sj. Litoměřice, dlouhá léta za KŠ Štětí, 2000). 5,5 bodu 7.místo, ME.

Gusta předvádí krásné výkony poslední rok, každému soupeři může být nebezpečný. Ještě se vyvarovat se zbytečných chyb. Velmi pomáhá příprava s trenérem Janem Láchou. 

Daniel Kadlec (Chess Most, 2000). 4 body 16.místo.

Bývalý přeborník do osmi let, který dva roky kvůli jinému sportu vynechal. Do tréninku se pustil znovu v létě, vybojoval stříbro na MČech a i zde chtěl bojovat o desítku. Prohry v posledních dvou kolech mu to překazily. Svůj potenciál pro další roky však prokázal. 

H14 bez našeho zastoupení,
za to v D14 dvě dívky.

Karolína Žatečková (Sokol Údlice, trénuje v SK Děčín, 1998) 4,5 bodu, 11.místo.

Má ohromnou chuť do šachů i tréninků. Předvedla výkon nad své možnosti. K tréninku zahájení se ještě příliš nedostala. V šestnáctkách bude potřebovat a pak může být hodně silná.

Martina Benešová (Chess Most), 2000, 4,5 bodu 14.místo.

Již ostřílenější kamarádka Karolíny. Čekala asi trošku více, ale vždy se vše nepodaří, ve vyšší kategorii může být vše za rok jinak.

D16 Kamila dorostla do nejsilnější kategorie.

Kamila Stránská (ŠK Teplice, 1997), 5 bodů, 7.místo, postup ME.

Jako starší ročník v kategorii bojuje pravidelně o medaile, jako mladší tentokrát nejlepší vlastní výsledek. Jistě ještě trošičku scházelo, aby byl dlouholetý trenér Vladimír Hadraba úplně spokojen, ale to si nechá na poslední žákovský rok.

H16 Čtyři naši borci, nejvyrovnanější kategorie, kdo načasoval formu?

Jan Mikeš (ŠK Spartak Ústí n.L ), 6,5 bodu, 1.místo, postup MS, ME, MČRjun.2013.

Již mnohé bylo napsáno. Doplňme, že Honza již reprezentoval 2008 po stříbru v H12 ve Vietnamu. Poté dva roky trénoval málo, ani nepostoupil na H14 2010. V tu chvíli začal sám od sebe každodenně trénovat s jasným cílem uspět v šestnáctkách a dva roky tak činí. Velmi pomohla poté dohodnutá spolupráce s Janem Balínem.

Ondra Toman (Sokol Údlice, začínal v Klášterci 1997), 6,5 bodu, 2.místo, postup na ME.

Ondra je velkým talentem. Rychlou hrou se o body připravoval. Pokud již toto trvale zklidnil, může zamířit hodně vysoko, i v šestnáctkách ho uvidíme za rok. Letos největší překvapení, co asi předvede na Evropě?

Jan Šlampa (Sokol Údlice), 4,5 bodu, 12.místo, postup na ME.

Po loňském senzačním boji o medaile do posledního kola v konkurenci silného ročníku 1995 Honza velmi chtěl letos hrát o medaile. Pár věcí se mu přes veškerou snahu nezdařilo, včetně prohry na čas v téměř vyhrané koncovce předposledního kola. Nakonec v posledním kole zachraňoval poslední postupové místo na ME v "bratrovražedném" boji s kamarádem z Mostu, kdy oba museli vyhrát. Po ME se připravit na juniorské polofinále, kde to může být se staršími zase trošku jinak.

Ivan Ta Van Duy (Chess Most), 3,5 bodu, 18.místo.

Ivanovi se dařila sezóna a zde chtěl velmi uspět. Většinou končil partie, když již všichni byli po obědě na sněhu; I z proher odcházel se vztyčenou hlavou. Los si zahrál, že hned v prvním kole hrál se spolubydlícím Mikešem (z losu samozřejmě neměli radost oba) a v posledním ho v boji o "Evropu" ho stejně jako Mikeš porazil další kamarád z kraje Honza Šlampa. Pokud v tréninkové píli vytrvá, v juniorech může mířit do špičky.

Výsledky 2012

A na závěr něco ze statistik (vzorec Davida Cipryse používaný od r. 2008 na J-M stránkách pro kat. H,D 10-16).

Náš kraj je co se medailí týče letos na 4.místě a se šestnácti olympijskými body (náš rekord) dělíme 5.-7.místo ze 14 krajů.

Situace se vyrovnává, nikdy neměl nejlepší kraj (letos Moravsko- slezský) "jen" 34 bodů. A to že jen jediný kraj má 2 zlaté medaile - Plzeňský (ostatní kraje méně), také se nikdy neudálo.

Veleúspěšný kraj Zlínský (ještě před dvěmi lety) se nečekaně prudce od r. 2010 propadl, že by až takový dopad po ukončení práce trenéra Petra Bažanta jr? Loňské vysněné pozice neobhájil kraj Královehradecký. Naopak nahoru jde Praha, která dříve jen paběrkovala. Bez bodu je kraj Karlovy Vary, k jejich plusu alespoň v roli trenéra Ruda Hlaváč (z K.Var) pomohl našemu Ondrovi Tomanovi ke stříbru.

V příloze letošní statistiky medailí a bodů po krajích.

Na Jihomoravských stránkách přehledy statistik od Davida Cipryse v letech 2011, 2010, 2009, 2008.

Mistrovský titul je aktualitou dne i na stránkách školy, kterou Honza Mikeš navštěvuje ZŠ Palachova.

Těšme se nyní na ME i MS.

Co přinese příští rok, je sice za dlouho, ale trénovat se musí již nyní. V úspěšných "šestnáctkách" vůbec nebudeme vyklízet pozice. K Ondrovi Tomanovi, který zůstává, se jistě přidá Matyáš Kalužný, letos testoval formu jen v Opnu. A zmíněná Kamila Stránská doroste jako starší do kategorie. Dvanáctky (2000) nám přechází do čtrnáctek a jistě se dočkáme nových talentů, kteří do vrcholných bojů zasáhnou. Těšit se můžeme i na boj v uzavřeném turnaji juniorů Honzy Mikeše (přímý postup), kam se budou chtít prodrat i další v čele s Honzou Rubešem.

Závěrem bych chtěl poděkovat celé krajské výpravě, všem žákům, trenérů, rodičům za odvedenou "sportovní práci", všichni si vzájemně fandili přáli si k úspěchům. A také  poděkování do oddílů, oddílovým trenérům, organizačním pracovníkům a za podporu rodičům. Pravidelná práce v oddílech a doma, je základem úspěchů.   

Článek navazuje na "Zlato, stříbro, bronz...."

PřílohaVelikost
12_MCR_medaile_body.xls17.5 KB

Re: Ohlédnutí za MČR: Výkony i krajské statistiky medailí a ...

Gratulace medailistům, i těm, kteří na ně nedosáhli. Fandil jsem všem z kraje bez výjimky (tady v Kanadě není povolená diskriminace :-). Honza Mikeš mě mile překvapil, hrál velice dobře, jistě, myslím, že zaslouženě zvítězil. Škoda prohry v posledním kole, byla zbytečná. Ondra ukázal, že umí hrát i déle než jen s 5 minutami na budíkách... Honza Šlampa se nakonec na úkor Ivana (sport je někdy krutý) podívá do Prahy na ME, což mu moc přeju. Kamila hrála docela dobře, myslím, že by to chtělo více ctižádosti, ale vím, že šachy jsou pro ní "společenská událost". Honza Vykouk mě "naštval", když prohrál s Gustou (a to černýma přejel Mrkuse), škoda. Gustav by měl poslouchat, co mu občas trenér (trenéři) říkají, protože takhle připravil se o lepší výsledek. Karolínu a Martinu jsem nesledoval, sorry girls. Elišky ukázaly, že šachy umí, čekal jsem malinko více od Elišky Mrišové, ale možná tenhle "nezdar" jí bude ještě více motivovat k lepšímu tréninku. Slečna Kalinová nějak moc často remízovala, i s figurou více; já vím, soupeřka měla mega elo (asi 1621) :-). Kde je ta dívenka z Harrachova, která raději prohrála rovnou pěšcovku, než aby remizovala?Všem díky za skvělé zážitky, alespoň virtuálně jsem mohl být zase doma. Mějte se hezky a za tři měsíce naviděnou.