Zlato, stříbro, bronz z MČR mládeže: Jan Mikeš mistrem republiky !

Mladí borci našeho kraje vybojovali na finálovém mistrovství ČR tři medaile, což je nejen vynikající výsledek našeho kraje, ale zároven historický rekord.

 Nejstarší žákovskou kategorii do 16 let, o které se říká, že zde se teprve ukazuje, kdo na co má, neuvěřitelně ovládli. Máme v ní v chlapcích  mistra i vicemista. Vítězem se stal Jan Mikeš z ŠK Spartaku Ústí n.L. před Ondrou Tomanem ze Sokola Údlice.  S bronzem kompletní medailovou sbírku dokompletoval ve "dvanáctkách" Jan Vykouk z Chess Most.

Honza Mikeš postupuje jak na ME do Prahy, tak MS do Mariboru (Slovinsko). Ondru Tomana a Honzu Vykouka uvidíme na ME v Praze. Kam ještě postupuje 12 chlapců a 8 dívek z každé kategorie. Tuto kvalifikaci na ME po skvělých výkonech splnili na 7.místech: V kat. D16  Kamila Stránská (ŠK Teplice), v D14 Eliška Kalinová (ŠK Spartak Ústí n.L.),  H12 Gusta Brejník (Slavoj Litoměřice) a na 12.místě Jan Šlampa (Sokol Údlice). Připomenme, že účast již má jistou z podzimních osmnáctek Honza Rubeš (ŠK Teplice)

Ještě pod úspěchem medailistů zmiňme  práci trenérů. Honzu Mikeše trénuje Jan Balín, Ondru Tomana Ruda Hlaváč. Honzu Vykouka celoročně Pavel Miškovský, na MČR opakovaně Vladimír Hadraba.   

Foto: Honza Mikeš (uprostřed) a Ondra Toman (vlevo) deklasovali všechny konkurenty v nejstarší žákovské kategorii.

Jak se dolovaly medaile - viz číst dále

Honza Mikeš nastoupil 5 body z 5, po výhře s Ondou Tomanem měl 1,5 bodu náskok. Poté prohrál s Pavelkem, remizoval s Navrátilem. Konkurenti Fargač a Pavelek ho dohnali a měli do 8.kola bílé, zatímco Honza černými silou vůle otočil partii se Szotkowskim, Pavelek s Fargačem ztratili. Po rychlé prohře Fargače v kole posledním s prvním nasazeným Hamanem již Honza Mikeš věděl, že je vítězem. A tak odmítl bez kvality remis, i poslední partii si chtěl užít a nakonec prohrál, což mu ale nezkazilo radost z titulu.

V posledních kolech se nenápadně na špičku dral Ondra Toman, který také skvěle začal 4 ze 4. V 8. a 9.kole porazil Pavelka i Szotkowského a dotáhl se na Mikeše. Na pomocné hodnocení za vítězem se stal vicemistrem. Je o rok mladší a příští rok může být ještě silnější v téže kategorii.

Honza Vykouk obhajoval vloni senzační stříbro. Obhajoba je vždy těžší. Dvakrát byl poražen (podruhé od kamaráda z kraje Brejníka), dvakrát vstal a dvěmi výhrami v posledních dvou kolech dosáhl na cenný bronz.

K mistrovství se ještě během pár dní vrátíme a řekneme si více o ostatních účastnících, stejně tak o statistikách krajů. Pozn. článek Ohlédnutí...

Mezitím se podívejte na výsledky

Z výše nejmenovaných naleznete ještě ve výsledcích:

D12 Elišku Mrišovou (4 body)

H10 Víta Kočího (3 body)

H16 Ta van Duye (3,5 body)

D14 Martinu Benešovou a Karolínu Žatečkovou (obě 4,5 b). 

H12 Dana Kadlece (4 body)

Stránky pořadatele:  www.chess-svetla.cz