Fotoreportáž z 37. letního šachového tábora: Na dohled Bezdězu

V překrásném areálu Termit u Doks strávilo necelé 2 týdny přes 30 šachistů od 6 do 14 let. ŠK Spartak Ústí n.L. přidal již svůj 37. letní šachový tábor. Trénovaly se a hrály šachy, ale také se pestře a hodně sportovalo. Florbal na krásném umělém hřišti s mantinely byl častou disciplínou, les vybízel k orientačním hrám, tradiční fotbálek byl na dením pořádku a bazén byl často v obležení. K tomu dva výlety. Soustředění vedl kolektiv hl. vedoucího Pavla Chrze: Emil Vlasák, Michal Sliva, Richard Sliva a zdravotnice Jana Jírková.

Výběr externích trenérů na pár dní byl přesnou kvalitní trefou. Martin Petr, reprezentant ČR (kromě tréninků sehrál simultánku na 10 naslepo), Jiří Dufek mistr světa týmů (za ČR) v korespondenčním šachu a člen týmu Topalova, no a skvělý trenér našeho kraje Vladimír Hadraba.

Žáci přijeli nejen z domácího klubu, Chlumce a Povrlů, ale i z N.Boru, Litoměřic, Teplic, Mostu, Chomutova a dokonce nejmladší šestiletý byl z Islandu (na snímku v simultánce s Vl. Hadrabou). Za rok opět zde na počátku prázdnin.  

Dodejme, že na tomto skvělém místě pořádá klub i kemp pro dospělé (6.-8.9.). Mrkněte dále na táborovou fotoreportáž. 

Pojďme den po dni přehlednou fotoreportáží:

Předtím doplním, že podrobné výsledky, deník, všechny fotky na stránce pořadatele k táboru. Nyní již ta fotoreportáž, obrazový průvodce táborem:

Vladimír Hadraba přijel na tři dny, sehrál simultánku s mladšími žáky a vyhrál 8:0. Na fotce hraje s nejmladším a nejvzdálenějším účastníkem tábora Adamem Omarsonem z Islandu. Adam - syn bývalé mistryně ČR Lenky Ptáčníkové (MČR hrané 1996 v Ústí n.L.), trvale žijí v Reykjavíku.

 

 

Velmistr Martin Petr (budeme ho moci sledovat na olympiádě za tým ČR v srpnu Norském Tromso), přijel na dva dny nejen trénovat mládež, ale sehrál i s 10 nejlepšími simultánku naslepo. Prý se soustředil více než kdyby viděl na figurky a žákům nedal šanci 10:0. Na snímku při tréninku s Jirkou Liškou a litoměřickým Gustou Brejníkem. Jirka, mistr ČR do 14 let z N.Boru, se připravuje na MS do Jihoafrické republiky.

 

Emil Vlasák na našich soustředěních trénoval již od roku 1979, tedy od druhého šachového tábora naší historie. S malými přestávkami jezdí dodnes. Jeho teoretické znalosti pozic, koncovek, zahájení (byl mistrem ČR v kor. šachu týmů) včetně umění podat výklad dětem, jsou zárukou kvalitních tréninků.

 

Nádherné hřiště s mantinely areálu na florbal, který byl častou disciplínou našich táborových dní. V akci Jirka Liška a Gusta Brejník.

 

Samozřejmě též fotbal byl častým sportem, hrála i děvčata, Míša Černíková s Marcelou Gebertovou, chytá Pavel Kovář

3 hřiště plážového volejbalu také námi využívané. Vojta Limr (vlevo) a Honza Čmuchař

Snídaně formou švédských stolů. Všichni se na ně těšili, to se pak i lépe vstává :))

 

Z nejmladších na tréninku u šachovnice chlumecký Honza Fridrich (vlevo) a Ondra Slíva z Teplic - "Už vím vyhrávající tah".

 

Několik dní s teplotami kolem třicítek, bazén a okolí přišlo vhod

 

Táborák a opékání buřtů. Připravuje hlavní vedoucí, pomáhá Franta Růžička.

Kytarista Emil Vlasák hraje u každého táboráku. Kdo umí, přidá se zpěvem. Na táborák se přišel na táborák podívat Ladislav Šimek (dříve pravidelný žákovský účastník táborů), dnes ředitel velké firmy Aero v Odolené Vodě. 

 

Lesy kolem vybízejí k orientačním sportům. Marcela Gebertová, Štěpán Mach a Tomáš Gebert. (S jménem šachisty a tanečníka jen shoda jmen)

Tomáš našel kontrolu.

 

Naše milá zdravotnice Jana Jírková (sama účastnice těchto soustředění z konce osmdesátých let - Jana Hornátová) na sporty dohlíží, aby se nic nestalo.

Lanová překážková dráha, vysoko nad zemí, mezi stromy. Kdo se odváží. Jištění feratovými úvazky. V akci Robin Glockner z šachového kroužku ZŠ Vinařská.

 

Matěj Tomášek z Litoměřic na jedné z výškových překážek

 

Nejmladší Honza Fridrich šel do toho též a skvěle celou trasu zvládl. Vpravo Wilík Postránský.

Výlet na Bezděz. Vrcholové foto: Marcela, Adam, Honza a Franta. Bezděz letos slaví 750 let, je tedy o 15 let mladší než Ústí n.L.

 

Rytířské cnosti, zde na Bezdězu zdokumentováno, že i "hra v šachy" mezi ně patřila.

 

Šachisti vers. tábor teplického Sčvaku (v bílém). Za divácké kulisy tří táborů a vyplnění přestávek vystoupení aerobiček naši vítězí ve třetím utkání 3x15 minut 8:3 (první zápas naši vyhráli, ve druhém jsme nechali hrát mladší žáky, vyhrál Sčvak).

Na snímku Martin Řehořek u míčku, rozhodoval vpravo David Pham. Vzdadu Pavel Kolář, který se blýskl hatrickem, stejně jako Pavel Šmíd, který otevřel skore třemi góly. Po jednom gólu obránci Matěj Hahn a Jirka Liška. Dále hráli Bertik Pavelka, Štěpán Mach, Viojta Limr, Wilík Postránský. Bravurně chytal Honza Hung Do. Střídalo se 5+1. Po utkání vítězné naše kolečko, k tomu Míša s Ríšou Slivou pustili hymnu Chapions. Perfekt nezapomenutelná atmosféra.

 

Začíná bojovka. Kapitáni si v 6:45 vzbudí své týmy, který je první komplet nastoupen, vrhá se do raního prologu. Šachová a logická úloha plus sbírání micní v bazénu. Čas je startovním pro posnídaňovou hlavní část. V akci loví mince část týmu Jirky Jírka.

 

Po snídani další šachové úlohy a po jejich vyřešení již na trať po lese hledat indicie. 6člené týmy se mohou rozdělit na dvě skupinky, nikdo nesmí běžet sám a každou musí vést žák 2001 a starší. Po nalezení indicií řešit tajenku a přesmyčkou k heslu vedoucímu k úloze k pokladu.

 

Oběd mají týmy na svém stanovišti. Po vyřešení přesmyčky dostávají úkol vedoucí k pokladu. Zatím vedoucí pro všech 5 týmů a´t dopadnou jakkoliv, připraví na odpoledne 5 plat osvěžující ovoce jako odměnu za úspěšný postup bojovkou.

Letos nebyla bojovka vůbec snadná, po  16 hodině hlásí dobytí pokladu tým Jirky Lišky. Kromě ovoce (které získá každý tým), dostává poukázku výměnou za poklad poukázku do cukrárny.

 

Výlet: Autobusem na hrad Houska, kde provádí kastelán, který nenudí, baví se děti i dospělí, někteří se mohou trošku bát, procházíme prý nad peklem. To v závěru prohlídky opravdu otevře a vyzve odvážné, že se mohou jít podívat, sám kastelán prý nepůjde, není blázen, říkal. Skoro všichni naši táborníci šli a pro kastelána překvapivě se (prý tentokrát) vrátili i zpět na povrch.

 

Autobusem pokračujeme do Starých splavů, před deštěn okusíme Mácháč. V pozadí Bezděz.

 

Na lodi nám sprchne, v záběru i mladí trenéři Michal s Richardem Slivou. Vloni juniorští táborníci (ikdyž již vedli 2 roky tréninky), letos po osmnáctinách a 9 účastech jsou vedoucími. Prý je jednoduší pokyny dostávat (minulá leta) než žákům udělovat, říkali z vlastní zkušenosti :)) Svoji roli zodpovědných vedoucích zvládli bravurně. Vždyť mají praxi z vedení kroužku.

 

Na druhý víkend přijel ústecký Jiří Dufek. Trénoval první dvě skupiny, pak 2+3 hodiny skupinku Jirky Lišku, Bertika Pavelku a Gustu Brejníka (s ním na snímku).

 

Na závěr probíhá diskotéka s aerobičkami a tábore Sčvaku. Přitom se griluje (v záběru se o grilování stará s Emilem Vlasákem šachista, orientační běžec a bývalý žák táborů Milan Krausz, přijel se na závěr podívat). Na každého zbude více porcí.

 

Chutná všem

Vojta Limr se podělil i s jednou dívkou z aerobiček. Nejspíš proto, že je to jeho sestřička :))

 

V areálu chovají i čtyřleté koně, za rok se budou moci hosté na nich svézt. Letos si mohli děti je pohladit.

 

Příprava na závěrečné štafety týmové olympiády. Po nich je spočteno pořadí 11 boje šachových i všestraných disciplín.

 

Třetí místo v olympiádě obsadí po 11 disciplínách tým kapitána Bertika Pavelky "Islanďani".

.... druhý skončili "Lišáci", vedený kapitánem Jirkou Liškou.

 

... a vítězem olmpiády se stal tým devítinásobného účastníka táborů, kapitána Jirky Jírka "Minions".

 

Hlavní šachový turnaj se hrál bez nejlepší trojice: Jirka Liška, Gusta Brejník a Bertik Pavelka. Ti po celou "šachovou dobu" místo hry trénovali. Hráli kromě simultánky s velmistrem jen jednou rapid (1.Bertik, 2.Jirka, 3.Gusta).

V kategorii mladších žáků (2002 a ml.) byl vyhodnocen: 1. Kryštov Hofman (Kamenický Šenov, hájící barvy Novoborského) 2. Pavel Šmíd z pořadatelského klubu (vlevo), 3. Radek Škuthan, jediný zástupce Chess Most.

Vítězem turnaje se stal Honza Hung Do před mladšími žáky Kryštofem a Pavlem.

A ještě vyhodnocení nejmladších žákůyhrá Jan Toman před Michalem Prcúchem (vlevo) a táborníkem z Reykjavíku Adamem Omarsonem.

 

  Výsledky soutěží a deník na stránce pořadatele k táboru

  Tak za rok opět tady. Až na jediného (který by si přál změnu), ostatní chtějí opět sem. Objednáno na počátek prázdnin 2015. Kdo se přidá k těm na fotce?

 Tak zase příště.....první prázdninový den 2015 již po potřicátéosmé!