TMK: Soustředění, Listina talentů, KP, seminář trenérů a další

Připomínáme termín přihlášek na krajské soustředění do konce dubna. Přihlásit se mohou jak žáci a junioři listiny talentů/nadějí, tak další tréninků lační, kteří obdrží doporučení od svého trenéra. Informace, přihlášky Mgr. Ivana Šlampová.

TMK upravila listinu talentů a nadějí k 1.4. 2014, viz sekce TMK. Připomíná krajský přebor žáků 7.-8.6., který je základní postupovou soutěží. Bez účasti na KP není setrvání na listině nadále možné (neplatí pro hráče s přímým postupem výše, kteří se vyšší etapy zúčastní).

Zajímavost z ŠSČR: Nový předseda KM ŠSČR Jiří Havlíček z Č.Budějovic si Jiřího Kalužného ponechal v komisi (na soutěže družstev)  a dalším komisařem jmenoval z našeho kraje i Vladimíra Hadrabu (na soutěže jednotlivců). Oběma blahopřejeme a přejeme hodně sil.

O situaci v kraji s juniory, mladšími žáky a seminářem trenérů s Čechobelgičanem viz číst dále.

TMK má za od loňského roku jednu z priorit, aby se z úspěšné generace 95-97 a dalších úspěšných žáků přecházejích do juniorů stali (alespoň z některých) opravdu silní hráči (přes 2300 a k ataku norem mez. titulů IM). Úkol nelehký a dlouhodobý. To prostě v našem kraji dlouhodobě chybí. Je to pak důsledek, že trenéry s vyšší výkonností musíme shánět jinde. 3 junioři, medailisté z nejstarších žáků, mají svého trenéra, na kterého může zatím kraj přispět jen 5 hodinami za každou 1/3 roku. Další snaživé juniory bychom rádi podpořili, zatím sháníme finanční zabezpečení. (Viz níže granty, finannce).

 Naopak v poslední době nevyrůstají další hráči, další talenti v našem kraji. Musíme konstatovat, že přiliv mladších žáků z velkých klubů se výrazně omezil. Kraj, ani TMK, KM, nemohou suplovat výcvik a nábor v klubech, to opravdu nelze (abychom na nikoho nezapomněli, otevíráme již delší dobu soutředění/kempy doporučeným snaživým z klubů). Napříéklad situaci odráží i nemilý fakt, že na KP mladších žáků družstev byly pouze 4 týmy (4 kluby schopné postavit 6ti čl. družstvo do 12 let). A ikdyž dost klubů je v lize (např. včetně Most C, Litoměřice), tak KP starších žáků (soutěž pod ligou) byl jedním zápasem 6 žáků Ústí B proti 4 žákům Teplic B. To již je opravdu na zamyšlení.

Pokud je to tím, že žáky baví hrát rapidy ala Grand Prix a delší partie nota bene se zápisem již ne, tak možná budeme mít základnu, ale účastníky MČR, talenty, budeme hledat těžko. Ostatně v kategorii na MČR do 10 let nebyl žádný, do 12 let jediný. Když rostli dnešní junioři, byla situace úplně jiná. S delšími partiemi - zápisem partií je to na téma sejít se trenéři v klubech se žáky a rodiči a říci si o prioritních turnajích. Alespoň u těch, kteří mají zájem se zlepšovat. Vždyť je to základní zpětná vazba pro trenéra, zda to, co se učí, předvádí žák v partiích.

Rád bych pozval na seminář k základnímu výcviku kolegy z kraje (trenéry i vedoucí kroužků), abychom si vyměnili zkušenosti a prodikutovali situaci. V části semináře je pozván i úspěšný šachový trenér z Belgie Pavel Englický, původem Čech, hovoří Česky), který představí své knížky přeložené do češtiny, dle kterých v Belgii mnoho let učí. A řekne zkušenosti odjinud. Můžeme pak porovnat s našimi příručkami, které nyní vydává svaz. K dohodě o termínu v těchto dnech dochází, bude zde kolem Ústeckého festivalu, termín co nejrychleji sdělím.   

Náš krajský svaz neobdržel podruhé za sebou z KÚ grant. Hlavním důvodem je skutečnost, že KÚ dává na sportovní granty zlomek toho co v minulosti. Pavel Chrz tak rezignoval na "suplujícího grant mistra", čas chce využít raději pro trénink mládeže. Prostě na shánění grantů se dlouhodobě nikdo nenašel, komu by se podařila sehnat byt jediný tisíc, suploval předseda TMK (aby vůbec nějaká Koruna do rozpočtu na nmládež přibudla). Ikdyž bez školenení/vzdělání dělal amatérsky, sehnal za deset let přes 300.000 Kč do rozpočtu.

Chceme-li však nespoléhat jen na příspěvky a dotaci od svazu, je dobré s tím něco udělat. Po zmíněné rezignaci došlo k jednání předsedy TMK a vypadá to, že by se ochotní a schopní lidé najdou/našli. Více po schůzi VV ÚKŠS.

Tolik asi z TMK za poslední týdny. Věřím ve další dobrou spolupráci TMK s trenéry a kluby. Jako prioritu nyní vidím finanční zabezpečení rozpočtu, podpora juniorů a projednání situace, kterou jsem výše popsal o nových talentech, nadějích.