Festival Ústí n.L.: Zdeněk Janda mistrem ČR, Jan Rubeš bronz v blesku!

Již 22. ročník měl na programu tradiční Festival v Ústí n.L., za účasti dvou stovek hráčů včetně 4 velmistrů. Domácí navíc slavili jubileum 90 let klubu.

Mezi 10 turnaji se konalo i Mistrovství ČR seniorů v rapid šachu. To se stalo kořistí Zdeňka Jandy z SK Děčín. V bleskovém turnaji se mezi velmistry "blesknul" Jan Rubeš z ŠK Teplice, který vybojoval v play-off bronz a stal se přeborníkem kraje mezi muži, když předtím získal i juniorský skalp přeborníka. Krajskou přebornicí je Marie Bažantová z ŠK Spartaku Ústí a v týmech ŠK Teplice. 

Ve velmi silně obsazeném Gran-Prix obsadili podořanští Petr Ráliš a Jan Balín 4. a 5. místo, junioři Jan Rubeš a domácí Jan Mikeš skončili na pěkném 7. a 8.místě. Stejně jako bleskový turnaj a Fischer šach vyhrál Vojta Plát z Třince. Nejlepší ženou byla Elena Cherednichenko z Ukrajiny.

90 let se oslavilo v sobotní večer v IH Bohemia. Kronika z počátku klubu, připomenutí největších úspěchů, hudba a zábava do nočních hodin.

Festival se hrál za finanční podpory Města Ústí n.L., Krajského úřadu Ústeckého kraje a akci sponzorsky podpořili Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, Rekultivace s.r.o., Pivovar Velké Březno a IH Bohemia.

Výsledkový servis a partie z GP (galerie vítězů, play-off, základní části turnajů, podrobnosti, 1.-7.š. G-P a první z B-turnaje)

Podívejte (číst dál) na fotoreportáž se zajímavostmi (Foto Pavel Chrz, není-li u fotky uveden jiný autor)

Zdeněk Janda mistrem ČR, vyhodnocení po skončení turnaje. Vlevo Josef Lácha (3.), Jiří Chmelík (vítěz nad 70 let), uprostřed zmíněný mistr ČR, J.Smidt (vítěz ZTP) a J.Groh (stříbro veteránů).

 

Bronz v hendikepovaných získal Jiří Varta z Děčína (vpravo). Bývalý silný krajský šachista hraje dodnes (sleduje partii J. Jiráska se Zdeňkem Mittelbachem).

 

Jaroslav Vytejček z Lovosic. Na kroniku domácích se nemohl vynadívat. Vždyť jeho otec po válce byl uveden v tabulkách na nejvyšších místech.

 

 

Velmistr Petr Velička z Ostravy předává první cenu nejlepšímu neregistrovanému Miroslavu Šimáčkovi z Chomutova.

 

Ze souboje začátečníků. Vpravo bronzový domácí Jan Toman, vlevo jan Václavík, který získal medaili bramborovou.

 

Vyhodnocení začátečníků za znělky "chapions". Vzadu první trojka a nejlepší dívka, vpředu čtvtí až šestí.

 

Vyhodnocení žáků zleva: Stříbrný Marek Piskač z Teplic již lépe může fandit při hokeji, zlatý domácí Hubert Pavelka naopak bude kopat do míče Ligy mistrů (někam se mu při focení zakutálel), bronzový také domácí Aleš Zahradník a teplický Kryštof Burger.  Bramborové medaile (bramboráčky od Heleny Zahradníkové dostali všichni čtvrtí po play-off a mohli si je sníst (to třeba zlatí těžko :)) )

 

A tři slečny zleva: Bronzová Capková z Klášterce, zlatá Eliška Kalinová z Ústí a stříbrná Eliška Mrišová z Mostu 

 

Pohled do sálu

 

Na přední stoly on-line (centr-kurt)

 

 

Na festival si přijel zahrát i ústecký rodák Marcel Gebert, nyní z Prahy, 9násobný mistr ČR (ikdyž v jiném sportu - tanci). jaktože tedy porazil (na snímku) Leona Vološina, dalším vemistrům zatápěl a v přáteláku odremízoval suvereního vítěze? Asi že byl členem domácího áčka začátkem 90 let, které postoupilo do 1.ligy, šachy hrál od 6 let, měl elo k 2200 ale po 20 letech nyní téměř nehraní nic nezapomněl, naopak výkon na 2300. 

 

Trenér olympijského týmu mládeže do 16 let Petr Velička a člen tohoto družstva mistr ČR 2012 domácí Jan Mikeš (olympiáda Istanbul 2012), zahráli si spolu v bleskovém turnaji.

Petr Velička navíc přijel o dva dny dříve do Ústí, aby trénoval domácí žáky.

 

Pohled na podium a extraligový mezinárodní rozhodčí Danouš Pletánek.

Hezké poháry pro účastníky

90 let klubu se slavilo v IH Bohemia o sobotním večeru. Byla půjčena zájemccům kronika s ustavující schůzí 16.1.1924. V ní zdůrazněno, že se jední o klub Českých šachistů (Němci zde tvořili většinu obyvatelstva a byly zde 3 kluby Německé).

Václav Kupšovský (na fotu), Danouš Pletánek (vlevo) a Pavel Chrz (za foťákem) měli krátké vystoupení se zajímavostmi o historii klubu. Po přípitku a občerstvení hrála hudba, 40 přítomných (včetně pozvaných nečlenů klubu) se bavilo až do nočních hodin.

 

Danouš Pletánek vyzvihl největší úspěchy klubu. Především 3x mistr ČR v korespondenčním šachu a 5 medailí z 80-90 let. Tedy éře, předtím, než byly  silné programy, jak zdůraznil. Zásluhu mají: Miroslav Odehnal, Jiří Dufek, Jan a Danouš Pletánek, Vratislav Bezpalec, Václav Kupšovský. 

Doplnil, že Jiří Dufek se stal neúspěšnějším členem týmu ČR, které vyhrálo MS. Marie Bažantová je vicemistryní světa v korespondenčním šachu.

Pavel Chrz doplnil, že není znám jiný titul mistra republiky v praktickém šachu v historii klubu, jediný ve starších žácích tedy Jan Mikeš z roku 2012 s účastí na MS Maribor (vicemistři Jan Mikeš 2008 s účastní MS Vietnam v mladších žácích a Václav Soukup 2010 též v mladších žácích s účastní na ME Batumi - Gruzie.

 

Vyhodnocení KP blesku s přeborníkem Janem Rubešem z Teplic (foto: I.Šťastný)

Celkové vyhodnocení bleskového turnaje s desítkou nejlepších (foto: I.ŠŤastný).

 

Závěrem děkuji všem účastníkům za návštěvu a fair-ply hru, teplickému Milanu Maščákovi za on-line z G-P hlavnímu rozhodčímu Danouši Pletánkovi a svému kolektivu Michalovi a Richardovi Slivovovi (celá logistika přihlášek, rozhodčí a za počítačem celou dobu), Janu Sedlákovi (rozhodčí a organizátor) a webmastrovi Miloši Hladěnovi (přihlašovací formuláře). Za sponzorsky sehnané hodnotné věcné ceny Miroslavu Pavelkovi. Za sponzorsky sehnané občerstvení na večírek i nápoje při blesku Michalu Roučovi. Zapisovatelkám výsledků, přípravě cen a předávání cen maminkám žáků Heleně Zahradníkové, Kateřině Slivové a J. Rozsčákové. Více žáků a juniorů pomáhalo s přípravou materiálu a hracího sálu.
A také fotografu Ilťovi Šťastnému z Kadaně: http://lekeke.rajce.net/sachovy_festival_Usti_i

Report s komentovenými partiemi mistra ČR Zdeňka Jandy