MČech mládeže: Martin Krutský a Adam Polanský postupují z Krkonoš do Jeseníků!

V sobotu skončilo Mistrovství Čech žáků v Harrachově. Velkého úspěchu dosáhli teplický Martin Krutský (v kat. do 16 let) a mostecký Adam Polanský (kat. do 12 let), kteří mezi 66 resp. 76 účastníky vydobyli "postupovou osmičku" a podívají se na finálové mistrovství ČR do Jeseníků, kam má přímý postup vicemistr ČR minulé sezóny Honza Vykouk z Mostu.

V posledním kole jsme měli 3 postupová želízka v ohni a dva s šancí teoretickou. Zmíněný Adam Polanský dokázal pozičně bílými soupeře přehrát, Martin Krutský získal potřebnou remízu černými. Dan Balín (H12 - Sp.Ústí) měl 5,5 bodu již po 7.kole a potřeboval bod, narazil na opravdu dva těžké soupeře a přes dobře rozehrané partie byli soupeři úspěšnější, skončil 13. Gusta Brejník (H16 - Sj. Litoměřice) mocně finišoval, poslední partii s osmým nasazeným nevyhrál a tak po remíze skončil s 5,5 body 15. I v případě výhry by nakonec byl jen náhradníkem. Pavel Šmíd poslední partii černými vyhrál, ale 6 bodů kvůli horšímu pom. hodnocení stačilo jen na nepostupové 12.místo.

I další naši krajští zástupci se snažili, ale zůstali blíže či dále branám postupu. Rok od roku je soutěž náročnější. K postupu potřeba 6,5 bodu z 9 (nebo 6 a velmi dobré pom. hodn.).  Nicméně byly viděny slibné výkony a tak při pravidelném tréninku může být příště postupů opět více. Naše úspěšná generace přešla do dorostu (své polofinále má v polovině listopadu) a tak je na mladších jak se v dalších letech předvedou. Fotky a o dalších bojovnících....

V H12 hrál ještě Pavol Kufel (ŠK Teplice), který na rozdíl od výše jmenovaných si zahraje i příští rok. 4 body byly letos slibné.

V H14 hrál velmi pěkně Aleš Zahradník (Sp.Ústí), 5,5 bodu a 18.místo, předposlední kolo měl postupové šance. Od Bertika Pavelky se čekal útok na postup, v klíčových chvílích dobře rozehraných partiích se nerozhodl správně a tak klesnul na 28.místo se 4,5 body, byť nejlepších B-H ze skupiny. Hodně trénuje od léta, uvidíme v dalších obdobích. Mareka Piskač uhrál slušných 4,5 bodu a 34.místo je pro něj velmi pěkné, na MČech nemá toli zkušeností, příště může být výše. Matyáš Černíček (Union Louny) nezačal nejlépe, pokazil první partie, ale v závěru se dotáhl na slušné 4 body.

Do H16 poprvé šel z loňských H14 Honza Hung Do (Sp. Ústí), pohyboval na smělých 50% až +1, nakonec 4,5 bodu a první polovina tabulky (vloni jako starší v kat. 3 body), posun dopředu a příslib při tréninku na rok 2015. Poprvé byl na MČech Michal Pospíchal ze Sj. Litoměřice, zlepšení oproti nasazení o téměř 20 míst, pěkné 4 body s nejlepším B-H. Děvčata hrají s chlapci a tak Eliška Kalinová (Sp. Ústí) jako mladší v H16 získala velmi solidní 4 body a obsadila 4.místo mezi děvčaty. David Weber (Sokol Údlice) čekal o trošku více, pár pozic se mu méně povedlo a nakonec 2,5 bodu. Jirkovi Šťastnému v posledním žákovském roce turnaj nevyšel, získal jediný bod, i to se stane daleko větším mistrům.

Jako krajští trenéři, kteří měli na starost 3-5 žáků, pracovali: velmistr Petr Velička (mj. připravoval Martina Krutského), Vladimír Hadraba, Pavel Chrz.  Dva litoměřické  žáky měl na starost Jan Lácha, Rudolf Hlaváč a postupujícího Adama jeho osobní trenér Lukáš Vlasák.

Trenérská práce není při mistrovstvích jednoduchá, nejde je o to ukázat žákovi jak může partie začít. Potřeba nastudovat možnosti soupeře, zvolit varianty, přemýšlet jak žákovi podat a pak mu ukázat. A když jich máte více, zabere to i 9-10 hodin denně. K tomu samozřejmě návrat k partii předchozí.

Hráli se i opny, v národním vyhrála dorostenka Martina Benešová z Chess Mostu ženskou kategorii.

Simultánku si zahrál Vladimír Hadraba se super výsledkem 18,5:1,5.

Poděkování kolektivu trenérů a samozřejmě za podporu žáků rodičům a doprovodu.

Výsledky

Martin měl důvod k úsměvu. 

Marek Piskač, také z ŠK Teplice

Gusta Brejník a Eliška Kalinová (příští rok v též kategorii)

V kolektivu rozhodčích na vše dohlížela slečna Šmajzrová

Rodiče, trenéři čekají při posledním kole, jak partie dopadnou.

Adam Polanský po polsední partii, kterou si zajistil postup. A s ním z H12 Pavel Šmíd a Dan Balín, kteří uhráli velmi solidní výsledek.

.. a ještě s rodiči, trenérem

 

Výhled na Čerťák z balkonu penzionku.

V Harrachově bylo slunečno,

mnozí po kopcích turistovali, někteří (Pavel Kalina - otec Elišky a Pavel Chrz) i pravidelně běhali.

Již dorostenka Martina Benešová nejlepší z děvčat v opnu.

Mistrovství Čech je zakončeno, ředitel Zdeněk Fiala a hl. rozhodčí Petr Herejk

Stránky pořadatele s bohatou fotogalerií