Fotoreportáž z 38. sportovně-šachového tábora: Na dohled Bezdězu

44 dětí od 7 do 15 let se účastnilo již 38. ročníku sportovně-šachového tábora pořádaného ústeckými. Po šesté za sebou a po 12 celkově v jednom z nejkrásnějších areálů Termit na okraji Doks u malerbných bezdězských lesů.

Vedoucími byli z pořádajícího klubu Pavel Chrz, Janan Jírková (zdravotnice), Michal a Richard Sliva, Jarda Říha jun. Velkou posilou za nemocného tradičního vedoucího Emila Vlasáka byl Roman Burda z Neratovic, který svým táborům léta šéfuje. Na týden přijel Lukáš Vlasák z Chodova. Pozvali jsme externí trenéry Vladimíra Hadrabu an 5 dní a Jiří Dufek přijel na tři bloky tréninků o 2 dnech.

Šachy měly své pevné místo, první skupina "jela" tréninky bez turnaje 9x 4 hodiny + 3 x 3 hodiny odpoledne. další 3 skupiny měly dopoledne 2 hodiny tréninku a 2 hoďky turnaje.

Vedra vyháněla odpoledne k bazénku, jakmile v průběhu dne polevila největší, šlo se sportovat do pozdějších večerních hodin.

  Projděme si fotem (fotil Pavel Chrz, není-li u fotky jiný autor) i stručným slovem průběh tábora.

Autobus táborníků vyjíždí odpoledne po vysvědčení a sraz je v místě již 30.6. v podvečerních hodinách, aby se od rána 1.7. začalo s plným programem.

Přesto netřeba večer proflákat, po večeři nabízíme táborníkům vzít potřeby na fotbal, florbal. Ti co tu nebyli vloni jsou nadšeni hřištěm s mantinely a brankami.

 

Představujeme účastníků naši novou posilu, Romana Burdu (na fotu výše), který vzal svoji roli narychlo za hospitalizovaného Emila Vlasáka (již ok, příště Emil Vlasák opět pojede, vedl již náš 2.tábor v roce 1979)

 

Od rána již do tréninků, Vladimír Hadraba na začátku vede první skupinu (Gusta Brejník z Litoměřic, Honza Do a Pavel Šmíd z dom. klubu, seznamujeme se s Matoušem Hlavinou (Sokol Nebušice - Praha), Lukášem Dolanským (Libštát) a známe již z loňska Kryštofa Hofmana z Novoborského. Poslední tři jmenovaní na fotu níže.

 

Parné dny, po obědě je nejlépe u bazénku, vlevo tenisový kurt, pak je oblíbené  lezecká malá stěna či provazové prolézačka.

 

 

Trenér Jarda Říha a "dvojka" rozdělená na starší (na obrázku níže) a mladší.

 

Jakmile popolední vedro trošku opadne, jde se sportovat, Bezděz je vždy krásně vidět.

 

...i v noci při východu měsíce (omluvám se za neostrou noční fotku)

 

Hurá na lanovou dráhu, 22, tj. polovina odvážlivců jde, většinou ti nejmladší. 20 táborníků zvládne, 2 nespadnou, jen se vrátí po 2 překážkách, před třetí náročnou zpět. Vrací se z velehor bez zdolání i nejzkušenější horolezci, vítězstvím je pravidlo šťastného návratu. Odvahu vylezením nahoru ukázali, příště zkusí znovu.

 

Někdo překonává bravurně na jistotu, jako devítiletý Honza Václavík...

 

někdo vypadá, že skoro skákání ve výškách  jeho velkou radostí, jako Filip Dolenský.

 

v každém případě výška to je, a za odvahu všem :)

 

Nejmladší skupina, tréninky + turnaj.

 

 

To nejzkušenější táborníci nečekali! Start bojovky v prvním týdnu.

Kapitáni 6 týmů ví, že se odstartuje ráno tím, že mají před 7.hodinou na polštáři "hezkého broučka" tarantuli (tedy umělou či nakreslenou) a to je pokyn vzburcovat svůj tým a nastoupit co nejryhleji před budovou.

Vzvládají to za 2,5-3,5 minuty a pak dostávají pokyn běžet k rybníku (500 m) a jeden člen z každého z týmu plave pro petflašku s úkoly.

Kapitáni nechají vyniknout mladší, kteří se ochotně vrhají za petflaškou s úkoly. Pavel Chrz přiváží jiné petflašky s horkým čajem pro plavce, ale voda letos nebyla i brzy ráno moc studená a vzduch, stejně jak v noci, má po sedmé ráno přes 20°C.

 

V tu chvíli se týmy dovídají, že se jedná jen o prolog bojovky, ale po vyřešení úloh před snídaní se čas a pořadí započte do olympiády. Celá bojovka bude tradičně ke konci pobytu. Přeci zde máme jak Vladimíra Hadrabu, tak Jiřího Dufka, dopoledne se bude trénovat.

... na snímku výše řeší šachovou, logickou a matematickou úlohu. Do 5 minut dá tým Gusty Brejníka (úplně vlevo u servisního auta Romana Burdy) vítěz této dispiciplíny.

 

Diskotéky budou 2, s 40 děvčaty aerobiku a smíšeným táborem Sčvaku se kterými již léta sdílíme velký areál.

Honza Endál v akci :)

 

Hry s mapou a hledání kontrol je další typickou disciplínou našich táborů. Tomáš Gebert u kontroly.

 

A máme tu táborách s buřty, ty tradičně vydává (dle ročníků od nejmladších) hlavní vedoucí Pavel Chrz, na každého vždy zbyde i více porcí, co kdo sní. Asistuje také tradičně Franta Růžička, letos i Martin Polák. (Foto Michal Sliva)

Večer (neděle) přijíždí Lukáš Vlasák, stačí i zahrát na kytaru a pak 5 dní trénuje mládež.

 

Pokračují boje na florbalovém hřišti, Roman Burda přivezl 2x brankářské vybavení.

 

A přichází na řadu grilovačka...

Alespoň zde vpravo přestavíme Lukáše Vlasáka (výše vpravo), s kytarou a na tréninku jsme nějak nestihli nafotit. Vlevo Michal Sliva.

 

A níže již vydává jídlo Roman Burda. Někteří si jdou pro 3., 4. porci. Kuřecí prsíčka chutnají, provozovatelka nám místo dnešní (čtvrtek) večeře a pátečního oběda, který u bojovky budeme mít vlastní-polní, dala násobnou porci.

 

... taková fronta na přídavky......

 

 

Prý, abychom si šli (vedoucí) s aerobičkami pinknout.

Nastoupila 1 trenérka a 3 trenéři aerobiku válečně pomalovaní, stejně tak celý jejich tábor. V každém setu vedli....

...přesto náš tým v závěrech setů ve složení Lukáš Vlasák, Jarda Říha, Pavel Chrz a žák Pavel Kovář vyhrál 21:19, 23:21 a 21:15. Vláďa Hadraba již tu nebyl, ale jak říká: "učte se hlavně koncovky" :). Foto: Jarka Bílská - aerobičky

Zahráli si i táborníci Matěj Hanh, Pavel Vobruba, Marcel Jílek porazili tým aerobiček 2:0.

 

Jídlo skvělé, snídaně luxusní...

.... většina má ráda čoko-kuličky s mlékem

 

Ve čtvrtek, tři dny před odjezdem začíná vrchol tábora, celodení bojovka lovením mincí ze dna bazénu ("ochutnávka" bojovky již byla v prologu v rybníku - viz výše)

 

pokračuje na stanovištích luštěním šachových i logických úloh, pak obíháním po lese indicií a nakonec k cestě k pokladu dle z indicií získaných fotek

"Polní" oběd během bojovky, chvíle odpočinku po oběhnutí indicií, pak bude nutno složit tajenku, jak získat klíč k fotkám pokladu

 

Po získání klíče dostávají týmy fotky okolí a z místa, kde bylo foceno, leží poklad. Vítězem v čase 4 hodin 32. A níže již s výměnou za nalezený poklad část vítězného týmu Wilíka Postránského (s velkým  náskokem 1 hodiny 12 minut před týmen Jiřího Jírka). Šestý tým zvládne 40 minut před vypršením limitu (který byl 7 hodin 30 minut).

A níže již s výměnou za nalezený poklad část vítězného týmu Wilíka Postránského

Poklad našli všichni v pořadí 1.-6, bylo šest různých míst na poklad, tak kapitáni nosili svým členům odměny

 

 

Předposlední 12. den, sobota 11.7. počasí se umoudřilo, již není 35°c, ideálně tedy jít na výlet.

Dvě skupiny, někdo chce na Bezděz a někdo do ZOO parku Berousek a na vláček.

Hlavní vedoucí Pavel Chrz,  chce nafotit obě místa a tak ho čeká přeběh 8km.

Nejprve u zvířátek....

Místní celebrita, velbloudice, která hrála v pohádce Lotrando a Zubajda.

Koupili jsme v Zooparku 2 pytle jídla pro zvířátka za 2x20 Kč a táborníci si je mohli krmit

Petr Bánok, za ním Míša Gebertová.

Foto s 2měsíčním bílým lvíčkem - a Kuba Bůžek

 

Výprava pokračuje na hodinový okruh Doksy a okolí vláčkem na kolečkách, vede jí Jana Jírková, Richard Sliva a nyní fotograf Michal Sliva (jeho snímek mobilem níže).

 

.... a Pavel Chrz se vydává během s foťákem na Bezděz, aby dostihl na vrcholu věže druhou část výpravy vedenou Romanem Burdou a Jardou Říhou. Povedlo se.

... to je hloubka...

 

I rytíři museli umět hrát šachy, jak se dočteme na Bezdězu...

 

3 roky naši táborníci poráželi tábor Sčvaku ve florbale vždy 2:1 na zápasy. Letos to bylo na zápasy 1:1 a před posledním zápasem nejlepší hráč Pavel Kovář plánovaně dříve odjel a nejstarší Honza Do (brankář) si nešťastně poranil ruku při táboráku. Přes snahu všech jsme sportovně pogratulovali také jednou soupeřům.

 

Závěrečné vyhodnocení.

Třetí skupinu vyhrál uprostřed Kája Bureš, před Vojtou Galovičem (vlevo) a Kubou Bůžkem.

Druhou pak Martin Říha před Matějem Tomáškem a Filipem Dolenským.

Rapid druhé, třetí skupiny a sk. nešachistů vyhrál Franta Sysel před Jirkou Jírkem a Pavlem Vobrubou.

Na snímku níže nejlepší z celkového play-off: Vpravo vítěz Kryštof Hofman, vlevo 2. Matouš Hlavina a uprostřed třetí Gusta Brejník.

 

Více fotek, výsledky soutěží (šachových i nešachových), deník den po dni....

..... i pozvánka na 2016, i pro další zájemce

na www.tabor.chessul.org