39. ročník fotoreportáží: Šachový tábor v oblíbeném sportovním areálu

Šachový klub Spartak Ústí n.L. má nejdelší historii v ČR v pořádání táborů. První, vedený Zdeňkem Mittelbachem, se uskutečnil v roce 1978 na Podborným u Mácháče. Do dnešního areálu, na druhé straně Doks na dohled Bezdězu, zavítal již hned druhý ročník a letos ve sportovním areálu Termit byli šachisté celkém počtrnácté.

V kolektivu pod vedením Pavla Chrze byli zkušení trenéři/vedoucí Emil Vlasák, který trénoval již na táboře v roce 1979, zdravotnice Jana Jírková, šachistka z táborů osmdesátých let. Ale i mladí trenéři, jenž nedávno vyrostli na těchto táborech, dvacetiletí Michal a Richard Sliva, Jarda Říha jun. Podruhé doplnil náš tým zkušený Roman Burda. Na pár dní přijali pozvání externí trenéři tábora Jiří Dufek a Vladimír Hadraba. Všichni trénovali a připravovali pestrý sportovní program pro 35 mladých šachistů nejen z kraje našeho, ale i Libereckého a Středočeského.

 Na stránce k táboru  vše o 2016 (výsledky, foto, deník) , ale již i propozice jubilejního 40. tábora 2017. Mrkněte dále na fotoreportáž letošního.

Trenér Jiří Dufek zavítal na 2 dny, první skupina při tréninku.

 

Nádherný areál pro sport i realax, bazén, o který se starají a tak vydržel do předpolsedního dne naprosto čistý.

 

Táborníci dostali sešítky s partiářemi a úlohami, na fotce Anička.

 

Na náročný, i sportovní, program je potřeba se ráno posilnit, snídaně...

 

Florbal je oblíbenou disciplínou a když je krásné hřiště v areálu....

 

Tento záběr je možné udělat jen, když se v bráně místo lapačky drží foťák .....

 

Orientace v lese podle map a lampionků orientační běhu, sourozenci Štejnarovi Jakub s Verčou v akci....

 

ŠACHY a BĚH, dokonalá kombinace. Když jsou hodiny 4 metry od šachovnice a hraje se bleskovka 5 minut na partii.

 

Ve finále pro změnu bylo potřeba oběhnout část lesa, kdo byl dříve zpět, pouštěl hodiny a oba hráli bezprostředně po fyzickém výkonu.

 

Táborák u nás zapalují nejmladší nováčci, tak letos z několika stran ohně se pětice pokušela oheň rozdělat. Podařilo se. Jáchym na snímku....

 

a zde Verča za dohledu zkušeného Štěpána...

 

Příprava buřtů, chleba a příloh včetně čerstvého nastrouhaného křenu, o který byl velký zájem..

 

... a opékání.

 

Nesmí chybět kytara, to umí Emil Vlasák. Moderní mládež hledá texty písní v elektronice :)

 

Výlet, vyhlídka a "Máchův kraj"

 

Po 14 km docházíme ke hrázi ve Starých Splavech, jedeme parníkem a pak ještě 2 km pěšky.

 

Oblíbené grilování, na každého je minimálně 200 g kuřecího rozkrájeného na malé kousky a tak jsi jdou přidat i šestkrát. Griluje Roman Burda a Emil Vlasák.

 

 

Franta Růžička jak u táboráku vydává jídlo na tácky s hlavním vedoucím, který je za foťákem.

 

Chutná všem, jak by ne.

 

Grilujeme i táboru aerobiček, pokračuje se diskotékou, tu mezitím připravuje Bertik Pavelka za asistence nejmladších vedoucích.

 

 

Fotbalové bitvy.

Osobní souboj...

 

Emil Vlasák zasvětil táborníky do geokešinku.

 

Soutěž obratnosti a zručnosti pro mladší.

 

A začínám nám zlatý hřeb, BOJOVKA. Ráno si kapitáni před 7.hodinou vzbudí své týmy a běží k rybíku pro lahve, ve kterých jsou první úlohy.

 

Následuje sbírání mincí ze dna bazénu

 

Bojovka pokračuje luštěním logických úloh a indicií, aby se dosáhlo pokladu. I oběd je "polní" na pokojích, každý tým si vše určuje časově sám. Má jediný cíl, ovšem před ním mnoho běhání a orientace v lese, plavání, potápění a luštění.

 

 Indicie k pokladu jsou někde po lese, vyznačeny v mapě.

 

Následuje výměna za poklad (nalezené certifikáty) a tak kapitán se zástupcem kap. každého týmu nesou svým družstvům dvě plata osvěžení v parném podvečeru za celodenní výkon. Zde tým Wilíka Postránského.

 

A pohodový piknik v trávě v podobě vítězného týmu Pavla Kováře (mimo záběr je šestý člen Pavel Šmíd). Tým našel poklad v 14:07 hodin odpoledne, celkem 5 ze 6 týmů bylo úspěšných. Nalézt poklad je každoročním velkým úspěchem a prvenství zkušení dávají na roveň k výhře v celotáborové olympiádě.

 

Tým Jirky Jírka na snímku byl těsně druhý, ve 14:23, pátý tým našel poklad v 17:02.

 

Záběr půjčený z roku 2015, letos lanové centrum u areálu v opravě, nemohli odvážní vyzkoušet (jako polovina táborníků rok zpět). Tak příští rok se mohou zájemci zase těšit...

 

V olympiádě vítězí tým vedený Bertikem Pavelkou.

 

V šachách tři nejlepší děvčata (uprostřed Nikola vítězí v obou disciplínách, Verča s Aničkou si stříbro/bronz prohodí). S nimi naše milá zdravotnice Jana Jírková. 

 

....tři nejlepší mladší žáci, Kája, Matěj, Honzík.

 

Tři nejlepší z celotáborového rapid-šachu.

 

Poslední den se loučí 35 táborníků, téměř všichni chtějí jet do stejného objektu za rok znovu, kdo z dalších výpravu doplní?....

 

.... máme již propozice 2017 ( www.tabor.chessul.org ).