Mistrovství Čech do 10 a 8 let: Dan Hong Werner postupuje na MČR, Vláďa Veverka bronzový

Do Harrachova po říjnových starších kategoriích se vypravili na 5 dní nejmladší žáci do 8 a 10 let. Velkého úspěchu v postupovém turnaji H10 dosáhl Dan Hong Werner (ŠK Spartak Ústí n.L), který vybojoval 6 bodů. S nejlepším pomocným hodnocením a druhým nejlepším B-H celého turnaje obsadil 7.místo z 66členného startovního pole. Postupuje na jarní finále MČR. Jan Souček (Sokol Údlice) získal 5 bodů a 29 místo. Marek Šíp a Nikola Hampl (oba Šachy Povrly) skončili se 4 body 42 a 44.

V "osmičkách" se hrálo rapidem za dva dny a v pelotonu 37 hráčů vybojoval nádherný svůj úspěch Vláďa Veverka (ŠK Most). Získal 6,5 bodu a bronz.

Na březnovém MČR tak bude mít náš krak dva zástupce, Pavla Šmída (H14) a Dana Honga Wernera (H10), oba ŠK Spartak Ústí n.L. "Osmičky" mají květnové MČR otevřené.

Výsledky H10   H8

Jak se rodil Danův  postup a Vláďův bronz

stránky pořadatele (Od neděle večer nedostupné, pořadatel mistrovství opraví během pondělka)

Dan Hong Werner "vlétl" do turnaje 4 výhrami při středečním a čtvrtečním dvojkole. Ve třetím kole však balancoval na pokraji prohry, ustál to. Páté kolo přineslo první prohru s říčanským Šmolíkem. Odpolene se však rychle otřepal a vyhrál.

V bodové skupině dělící druhé místo narazil na největšího favorita, mistra ČR osmiček a účastníka MS v Batumi, Karla Brožku z Polabin, černými. Příprava vyšla, soupeř ztratil čas a i dále Dan šel za správným plánem pozice. Bílý pod útokem a i polabiský trénér Michal Novotný říkal že by to za Dana vyhrál. Stačilo malé zaváhání a bílý král v centru šachovnice se "vysmekl" a soupeř odrazil útok. Koncovka s dvojkou střelců byla jasně lepší za soupeře, který vyhrál partii i celý turnaj. Bohužel dost sil vzala Danovi partie a odpoledne to byl nejslabší výkon Dana v turnaji, rychle prohrál s Emmou Dobsou, klesl na hranici (ne)postupu, 10.místo.

Před posledním kolem bylo jasné, že výhra černými jistí vytouženou postupovou desítku, vše ostatní pád po čáru postupu. Trenér Pavel Chrz, který ho celý turnaj připravoval a rozebíral s ním partie, úmyslně zkrátil přípravu šachovou a snažil se Dana povzbudit po 2 prohrách, zvlášť po té odpolední byl velmi smutný. Ráno krátké motivační opáčko a šlo se ke klíčové partii. Dan to dokázal, vyhrál v koncovce téměř rovnou pozici a vybojoval si 7. postupové místo.

--

S Vláďou Veverkou byl otec a také trenér Jaroslav Fültner. Pečlivě Vláďovi zapisoval partie (osmičky hrály jen dva dny rapidem). To je samozřejmě velký přínos pro další růst, rozebrat si 9 kol mistrovství.

Vláďa první den (6 kol) dvakrát remízoval, když pěkně udržel věžovku s pěšcem méně s prvním nasazeným Hrbkem. V 6kole však nestačil na celkového vítěze (9 z 9) J.Bartáka z Řevnic.

V neděli však udělal velký medailový útok. Vyhrál dvě partie, tu druhou, moc povedenou, se stříbrným Jakubem Mlýnkem (Jawa Brodce) a po remíze v posledním kole bral zasloužený bronz. Vybojoval si tak postup na MČech příštího roku ve starší kategorii do 10 let. Předtím ho na jaře čeká MČR do osmi let, které je otevřené.