Teplice Open: Přeborníkem kraje Jan Mikeš

V neděli 18. června byly dohrány poslední partie mezinárodního šachového turnaje Teplice Open 2017. O vítězi se rozhodovalo v přímém souboji na první šachovnici. S remízou se spokojil málokdo, diváci tak mohli v estrádním sále Domu kultury i online sledovat spoustu zajímavých dlouhých šachových soubojů 166 účastníků z 26 zemí.

Celkovým vítězem se stal GM Maxim Turov z Ruska, uhrál 7,5/9. Stříbro patří sedmibodovému GM Kamilu Dragunovi z Polska a bronz si odvezl GM Tamir Nabaty, reprezentant Izraele. Z českých hráčů skončil nejlépe Jiří Štoček na čtvrté příčce. Nejlepší ženou byla česká hráčka Joanna Worek, za ní skončila Viktorija Ni z USA a třetí byla polská šachistka Katarzyna Toma. Nejlepším juniorem se stal Jonasz Baum z Polska (ročník 2004), který si v Teplicích uhrál IM normu, ze seniorů získal nejvíce bodů Boris Maryasin z Izraele. Z našeho kraje si pro ceny v Openu došel nejmladší hráč turnaje, Vladimír Veverka z ŠK Most (ročník 2010) a ústecký Pavel Šmíd, nejlepší v kategorii hráčů s FIDE ELO do 1900.

Turnaj se hrál zároveň jako Krajský přebor mužů, žen, juniorů a juniorek ÚKŠS v klasickém šachu. Přeborníkem mezi muži je Jan Mikeš z Ústí nad Labem, který si zároveň uhrál normu IM, druhý skončil klášterecký Ondřej Toman a bronz zůstává v Teplicích zásluhou domácího Tomáše Vaňka. Všichni tři na snímku u článku. Přebornicí kraje je ústecká Marie Bažantová, mezi juniorkami do 18 i do 20 let získala zlato Eliška Mrišová z Lovosic.

Vítězem v kategorii H18 je Adam Luboš Polanský, druhý skončil Pavel Šmíd a třetí Jakub Šťastný. Mezi H20 dominoval Aleš Horák, za ním skončili A. L. Polanský a P. Šmíd. Ti nejlepší junioři budou reprezentovat náš kraj v podzimním polofinále MČR.

ÚKŠS vyhlásil letos poprvé i kategorii 50+. Prvenství si vybojoval Jiří Horák, stříbro Miloš Kozák a bronz domácí Petr Šťastný.

Velmi silně obsazený turnaj Teplice Open přilákal do lázeňského města 88 zahraničních účastníků ze čtyř kontinentů. Mohli jsme tak v našem kraji zblízka pozorovat šachové partie 14 velmistrů, 17 mezinárodních mistrů, výborných šachistek i mnoha dalších skvělých hráčů a zahrát si doma s vynikajícími soupeři. Je to jednoznačně nejsilnější turnaj v našem regionu a již dlouhodobě patří i ke špičce v ČR.

Lenka Stránská

Fotogalerie

Konečné pořadí a výsledky

Stránka pořadatele