Šachový svátek v Teplicích

Ve dnech 16. - 24. června 2018 proběhne XIII. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open. Tento turnaj, který je beze sporu jeden z nejsilnějších a nejvíce sledovaných českých turnajů IM Tadeáš Kriebel nazval klenotem české šachové scény.

Do lázeňského města se sjíždějí rok co rok šachisté z celého světa. Pořadatelé přivítali hráče z většiny zemí Evropy, Austrálie, Brazílie, Indie, Izraele, Jižní Koreje, USA aj. V loňském roce se turnaje zúčastnilo 166 hráčů z 26 zemí. Mnozí zahraniční hráči do Teplic jezdí již pravidelně a  byla jich v minulém roce na  turnaji většina. Líbí se jim nejen Teplice, ale i krásné prostředí Estrádního sálu Domu kultury ve kterém se turnaj koná.

Teplický turnaj se může pochlubit nejen velkým počtem účastníků z mnoha zemí, ale také, a to především, velkým počtem silných velmistrů a mezinárodních mistrů. Jedničkou na startovní listině bude letos izraelský velmistr Maxim Rodshtein (2683). Sympatický devětadvacetiletý rodák z Leningradu je pro nás ještě sympatičtější tím, že si vzal za ženu českou velmistryni Terezu Olšarovou a žijí v Praze (oba na snímku u článku).

Dalším vynikajícím velmistrem je rodák z Rigy Daniel Fridman (2637), který je čtvrtým nejlepším německým velmistrem. Oba budou mít v Teplicích svou premiéru zrovna jako ruský velmistr Evgeny Romanov (2619). Z českých velmistrů, kteří jsou na startovní listině má nejvyšší  rating (2635) Igors Rausis. Ani on se však nenarodil v zemi, kterou reprezentuje, ale na Ukrajině. V letošním roce hrají v Teplicích čtyři čeští velmistři, což je rekordní počet v historii turnaje. Kromě GM Rausise ještě velmistři Jiří Štoček, Vlastimil  Babula a Vojtěch Plát, který se v roli velmistra v Teplicích představí poprvé. Do bojů o první cenu 50.000 Kč jistě zasáhnou i dva vítězové předchozích ročníků. Rus Maxim Turov (2615), který vyhrál loňský turnaj a Armén Sergej Movsesjan (2632), vítěz z roku 2016 a další velmistr z Izraele Evgeny Postny (2579), který bude v Teplicích startovat potřetí.

Turnaj se opět hraje i jako krajský přebor Ústeckého krajského šachového svazu. Loňský přeborník Jan Mikeš se turnaje sice zúčastní, avšak titul obhajovat nemůže, protože přestoupil do klubu mimo ÚKŠS. Mládež v krajském přeboru bude opět bojovat v kategoriích H20, H18, D20 a D18. Pro  účastníky turnaje bude opět připraveno malé občerstvení, chlazená voda a káva zdarma. Přijeďte do Teplic změřit své šachové síly, setkat se s přáteli a sledovat hru velmistrů.

Pavel Kirs

Stránky turnaje

Fotky z loňského ročníku

Turnaj v kalendáři FIDE

Turnaj v Teplicích v roce 1922