Letní soustředění: Poslední den

Sobota 26. 8. - poslední den soustředění. Toto ráno je úplně jiné. Sice teplo, ale žádné sluníčko a jen mlha. Není vidět téměř nikam. To jsme měli ale štěstí! Meteorologové předpovídali na termín našeho soustředění nižší teploty, déšť, bouřky. Nižší teploty se nám vyhnuly, pršelo a bouřilo jen v noci a jen 2x. A těch pár kapek dopoledne, ty nás určitě nerozpustily. Nejsme přece z cukru.

Ráno odjíždí velmistr Robert Cvek. Když bude moci, určitě s námi opět pojede. Po posledním nástupu jdeme na snídani a pak hurá balit a uklízet. Šachový materiál je už sbalený z pátku, ale naše osobní věci… Těch je… Také máte pocit, jako by se nechtěly do těch kufrů vejít? Musíme fofrovat. Před desátou předáváme pokoje, ale hlavně nás čeká vyhodnocení. Toho se tradičně ujímá Jiří Kalužný. Jeho hlášky jsou vždy zábavné. Začíná připomínkou všech soustředění, která ÚKŠS pořádal. A jaká jména míst zmiňoval? Poustky u Žihle (2x - 2005 a 2006), Varvažov nedaleko Písku (2x 2007 a 2008), Vysokou Lípu v NP České Švýcarsko (1x - 2009), Maxov u Sloupu v Čechách (3x - 2010, 2011 a 2012), Rumburk ve Šluknovském výběžku (3x - 2013, 2014 a 2015), Plasy u Plzně (1x - 2016) a letos návrat do Maxova. Ze zúčastněných byl na úplně všech jen trenér Vladimír Hadraba. Na programu je hodnocení soutěží družstev i jednotlivců, šachových i nešachových aktivit. Od 12 hodin obědváme a vyhlížíme rodiče. Při předávání zdravotní dokumentace si foukači skla přebírali od Míši Babičky své vázičky a půllitry. Odjeli jsme všichni, nikdo v Maxově nezůstal.

Říkali jsme si, v čem bylo letošní soustředění jiné? Určitě v množství trpaslíků. Tolik malých a nám ne tolik známých dětí jsme ještě nikdy neměli. Chvíli trvalo, než si nejmenší zvykli na pravidla, která máme nastavená.  Každý z nás dospěláků musel mít oči stále na „šťopkách“, sledovat „nejslabší=nejmladší“ články. Velikánskou oporou byli pro nás kapitáni, kteří si koordinovali své týmy. Pomohli také dospělé „děti“ Míša Babička a Honza Šlampa. Děkuji tetě Mirce Horákové, zdravotnici, za 190 hodin absolutního nasazení a pozornosti. Děkuji všem trenérům za vzorné tréninky a pomoc při dalších činnostech, Míšovi Kalužnému navíc za to, že se mnou každý den poctivě vstával na rozcvičku, Jiřímu Kalužnému i za bryskní vyhodnocování všech aktivit a jejich ukládání na krajský web.

Také jsme měli vzácné návštěvy. Lenku Stránskou (zasloužilou matku dvou šachistů – Vojty ((dnes už jaderného inženýra)) a Kamči) a Kamču Stránskou (mistryni v různých šachových disciplínách a také trenérku Lucky O.), obě jsou mnohonásobné účastnice všech možných i nemožných šachových setkání a aktivit. K prvnímu táboráku přijel zazpívat a zahrát Viktor Novotný, předseda VV ŠSČR. Také nás všechny pozdravit Pavel Chrz, předseda TMK ÚKŠS. K druhému táboráku nám zahráli a zazpívali Zuzka a Aleš Horákovi (šachista z šachové rodiny Horáků z Jirkova, syn tety Mirky, také mnohonásobný účastník šachových setkání). Ještě zmíním Jaroslava Vydru z Litoměřic.

PS: Kdo se přizná, že mi připnul kolíček na rukáv?

Někde na šachách zase na viděnou…

Ivana Šlampová

Stránka soustředění (včetně fotek)

Poděkování

A já zase děkuji za všechny účastníky "Akce Maxov" vedoucí soustředění Ivaně! Během návštěvy u děcek jsem nestačila zírat, jak má vše perfektně připravené, zorganizované, talentovaní šachisté se měli jako v bavlnce..... Naučili se nové tahy a šachové finty, ale také sportovali, bavili se, zpívali, dozvěděli se něco o výrobě skla, připomněli si skvělého trenéra a "kovboje" Pavla Pagoše Paganika.... Děkuju i hodné "paní doktorce" Mirce, věčně usměvavé optimistce, díky patří  "tělocvikáři" Michalovi K. za předcvičování za ranního kuropění, díky samo i všem šachovým trenérům, jejichž činnosti teda nerozumím, ale nepochybně to bylo na šachovém soutředění to nejdůležitější :-)Pokud by někdy někdo organizoval muzeum krajských soustředění (což pro jejich oblíbenost nevylučuju....), obraťte se na mě, jako ten nešachový vedoucí z roku 2005 v Poustkách mám spoustu fotek a vzpomínek. Spousta z tehdejších špuntů později získala medaile z mistrovství Čech i republiky, hrála mládežnickou extraligu i dospělou ligu, tak snad to čeká i letošní "trpaslíky"!