Drama závěru Velké ceny: Ústečtí nejtěsnějším rozdílem před teplickými v turnaji i seriálu

Takový závěr Velké ceny naše krajská historie nejspíš nepamatuje. Kdo se chtěl stát vítezem seriálu, vedoucí ŠK Teplice nebo zatím druhý ŠK Spartak Ústí nL, musel závěrečný turnaj vyhrát. Pokud by však domácí vyhráli jen lepším pom. hodnocením, teplické by nepřestihli. Oba týmy se střídaly ve vedení, domácí překvapili postoloprtští na startu remízou 2:2. V 5.kole otáčí tepličtí nepříznivý vývoj zápasu a vyhrávají s ústeckými 2,5:1,5. Zvyšují náskok na 1,5 bodu. V dalším kole však jen remízují s povrlskými, ale zůstávají první, ústečtí ztrácí bod s SVČ Mostem. Poslední 2:2 vedoucího celku turnaje a seriálu v kole posledním s SK Litoměřicemi však znamená pád na stříbro v turnaji a velmi těsný i v celém seriálu. Z obou zlatých se tak těší Spartak Ústí. Oběma týmům i jejich soupeřům, patří potlesk za napínavou koncovku.

Vše se odehrálo za účasti 19 týmů v krásných prostorách DDM Ústí, který společně s ŠK Spartakem Ústí nL pořádal. Důstojné vyhodnocení proběhlo v nádherném kinosále DDM, kde byla spousta pohárů, medailí, diplomů a cen (za týmy, jednotlivce, tajné i losované) od pořadatele. Samozřejmě i poháry, medaile, diplomy od komise mládeže ÚKŠS, předávané Radkem Ulrychem za seriál prvním deseti týmům.

Pořadí turnaje   Celkové pořadí seriálu také v příloze. Foto (autor - Radek Bayer): vítězného týmu turnaje.

Kdo obdržel plaketu týmu "all litle stars", kam všude pojedou pražstí přátelé za rok, komu všemu pořadatelé  děkují a čeho se obávali...

Kromě množství cen, bylo předáno přes 20 nových knížek od velmistra Davida Kaňovského.

Nejprve byli vyhlášeni borci a borkyně za jednotlivce:

1.-4. šachovnice: Jan Václavík (Teplice), Lukáš Lieber (Most), Andrej Dunda (Litoměřice), Marek Šíp (Ústí),

Nejlepší dívky: Lada Semová (Teplice) a Johana Hrbková (Štěpánská Praha)
Nejlepší žák 2006 a ml.:
Jan Václavík (Teplice)
Nejlepší žák 2009 a ml.: Sebastian Šebestík (Štěpánská Praha)

Dále bylo na programu předání tajných cen (za 1.-6.kolo):
Patkoló, Postoloprty A (porazil v 1.kole hráče nejvyššího rozdílu ela)
Sebastian Šebestík, Štěpánská Praha (výhra na nejnižším stole, nejnižší šachovnici 2.kola)
Jan Václavík, Teplice A (výhra na nejvyšším stole, nevyšší šachovnici 3.kola)
Marek Šíp, Ústí A (výhra na nejvyšším stole, nejnižší šachovnici 4.kola)
Lukáš Novák, Chlumec (výhra na nejnižším stole, nejvyšší šachovnici 5.kola)
 Andrej Dunda , Litoměřice (jako poslední bojovník v 6.kole vstával od šachovnice s výhrou).

Následovaly ceny pro všechna družstva (13.-19. hromadnou za tým převzal kapitán), pak 1.-12. pro každého jednotlivce. Nejlepší týmy a poslední tým vybojovaly i cenu pro vedoucího.

Radek Ulrych předal poháry, medaile z seriál.

A na závěr se všichni těšili na losované, opět i vedoucí (Stěpánská ZŠ) byl vylosován.

Co hrozilo ohrožením akce?

V pátek večer přišla značná změna počasí, silnice skoro pozbyly sjízdnosti. A to hlavně ze západu k Ústí, odkud jela většina týmů, ve středních Čechách nebylo o moc lepší.

Pořadatelé ještě psali email, že na všechny vyčkáme, při zpoždění vlaku i auty. Kdo jel vlakem, většina, udělal moc dobře, po kolejích to dráhy zvládly s minimálním zpožděním a auty týmy vyjely včas a opatrně, tak zahájení proběhlo úplně přesně na čas, zakončení o 10-15 minut dokonce dříve.

Další starostí bylo, že krásné hodnotné knížky (více jak 20), jako ceny, velmistra Davida Kaňovského byly na cestě od rána středy z Uherského Hradiště. Z ústeckého depa i pošty v pátek byla informace, že v pátek ráno zásilka v Brně a pak, že se do večera nepohnula (za 60 hodin ujela jen pár kilometrů). A že noc na sobotu kvůli silnicím nejistá. Přestože byla domluvena možnost, když přijede v sobotu, vyzvednutí v depu do večera, byla zásilka přeci jen doručena dopoledne do DDM.

Účastníci včas, ceny včas, počasí akci neohrozilo, paráda.

Na závěr se ptali pražští přátelé, že se jim líbilo, kdy že se budou příští rok konat předchozí Velké ceny, že by objeli celý seriál.

To je moc dobře, děkujeme za návštěvu a uznání :)

Děkuji všem účastníkům a jejich trenérům za bezproblémový průběh. Radku Ulrychovi za vyhodnocení seriálu.

Domu dětí a mládeže děkujeme za prostory, podporu.

Z našeho kolektivu vypadli kvůli nemoci 2 klíčoví šachisté-organizátoři. Zvádlo se to i tak, za pomoci dorostenců.

Děkuji svému týmu: Ríšovi Slivovi (rozhodčímu na sálech a tvůrci diplomů), Michalu Machovi (rozhodčímu u počítače), dorostenci Mírovi Davidovi (za pomoc s přípravou i bufetem), dorostu a žákům klubu, zvlášť pak novému našemu 14letému šachistovi, který si ještě turnaj zahrát netroufal, ale rád pomohl se vším, Vítkovi Lapkovi.

Tak zase někdy v Ústí v DDM, například na kempu s mistry 27.-29.12. a na FIDErapidu plus turnaji žáků 30.12. se těší