MČech u Krakonoše: Adam se stříbrem, Lada sedmá, naděje nejmladších

Týden bojovala naše krajská výprava na Mistrovství Čech v Harrachově. V silné české konkurenci někteří přijeli sbírat zkušenosti, někteří bojovat o postupy na MČR, které jsou vždy těžké. Vždyť postupuje 8 z cca 70.

Adam Luboš Polanský vybojoval nejen postup, ale i stříbro za 7 bodů z 9.

Dalším se postup nezdařil, byť byli blízko. 18. Pavel Šmíd v poslední partii v mírně lepší pozici potřeboval černými vyhrát, nezdařilo se, 18.místo za 5 bodů.
 15. Honza Václavík (6), 26. Dan Balín (po 4.kole měl 4 body, celkem 4,5), 28. Kuba Šťastný (4,5)  přišli o nadějí v předposledním kole. Dan v 5. a 7. bohužel potkal Adama i Pavla a na 4 výhry navázal 4 neúspěchy. 

Honza Václavík má však přímý postup do příštího MČech (mladší je v H14), Jakub Šťastný poprvé v H16, pokračuje v kategorii i další rok. Pro Pavla a Dana to bylo poslední MČech v žákovských kategoriích.

Statečně mezi chlapci bojovaly dívky, vyhodnoceny byly zvlášť. Lada Semová skončila sedmá, Eliška Jirotová jedenáctá.

Skvěle si vedli ve starší kategorii z "desítek" 22. Vláďa Veverka (5,5 b.) a Vojta Gorej (4,5). Vojta má přímý postup ve své kategorii a Vláďa šanci vybojovat za 2 týdny v Mostě.

V nejpočetnějších "dvanáctkách"a o opnu...

V nejpočetnějších "dvanáctkách" jsme měli větší zastoupení. Marek Šíp hrál i na on-line, ale závěr mu tolik už nevyšel, 5 bodů 27.místo. Lukáš Lev 38. 4,5 b., Petr Mikuláš se dověděl o místě náhradníka dva dny před startem, nezklamal, 4,5 bodu 41. padesátku uzavřel Nikola Hampl.  Ve "14" se jako náhradník dostal Aleš Vondra, poslední nasazený, jediný bez ela, získal však 2,5 bodu (70.). Stějně tak Petr Vyslyšel (69.).

V národním opnu se nebojácnými výkony blýskli: Jirka Kleker 10.místem (21.nasazený) i Franta Mrkvan 29. (dokonce až 62.nasazený). Z dospělých Petr Grus místo pod stupni a Michal Mach 50%. 

Bleskový turnaj se stal kořistí trenéra Jana Rubeše.

Náš kraj po odchodu nejúspěšnější generace, kdy měl i 10 reprezentantů na MČR (do roku 2012) v následných letech měl jen 1-2 event. 3 reprezentanty na finálovém MČR. Letos čtyři a šance na 4 je tedy i příští jaro (Dan Hong Werner, který zde nehrál, má přímý postup). Pak je ještě možnost po letech účast našich krajských dívek, Lada i Eliška se snaží a MČR dívek, kam se nepostupuje, by si jistě zasloužily.

Co se týče Adama, hraje sice čtyři víkendy za rok extraligu jinde, ale bereme ho jako svého. Chce hrát, trénovat v našem kraji, přání jeho i jeho zák. zástupce. Je to také i rozumný trenérský přístup. Naopak jsou případy, kdy po přestupu žáka, bývalý klub ho odvrhne, nový mu dá šanci trénovat u nich, ale pro velkou vzdálenost je to naprostý nesmysl. Takové odstrašující případy již byly, jsou a bohužel budou. Končí obvykle výkonnostní stagnací žáka. Touto cestou jistě jít nechceme, a kdo změnil klub, třeba se ukáže že jen na rok, a cítí se být zde, bereme ho do výprav, na tréninky, krajské tréninky, do krajského tréninkové centra (požádá-li o to), považujeme ho jako svého.

 Pro žáky, kteří končí v "16", je známá sportovní pravda, že nic nekončí kategorií, skončit hrozí pouze vlastním skončením zájmu o trénink. Ve všech sportech se pozná, jak to s úsilím myslí mládežník vážně, teprve v juniorech. V šachu navíc s výhodou, že nepostup do vyšší úrovně soutěže není na překážku těžkých partií, třeba v opnech, neb se šachy dají hrát oproti jiným sportům i se staršími. Účast ve své špičce kategorií je sice lákadlem, motivací, odměnou, stejně tak medaile. Nevěště však hlavu, komu se nepovedlo, už dnes/zítra je jen a jen vás, jak se pustíte do vlastního tréninku. Trenéři rádi pomohou, ale především těm snaživým.

Vše o akci s výsledky