MČR mládeže: Nevyužité medailové šance, čtyři v desítce

Po týdnu bojů republikového šampionátu dobojováno. A naši vezou domů čtyři místa v první desítce. Dvě medaile byly hodně blízko. Naši mladí reprezentanti/ky však chtěli více .... no a to je pro budoucnost moc dobře. Tedy pokud vytrvají a spíše zvýší své tréninkové nadšení.

Malá borkyně a borci z první desítky republiky: 5. Vláďa Veverka, ŠK Most (H10), 6. Linda Slívová, ŠK Teplice (D10), 9. Dan Hong Werner, Sp. Ústí (H12), 9. Adam Polanský (H16).

Nikdo ze 7 mladých krajských reprezentantů nezklamal, všechna umístění minimálně ve středu tabulky finálového šampionátu MČR: 13. Vojta Gorej, SK Děčín (H10), 16. Lada Semová, ŠK Teplice (D14), 19. Eliška Jirotová, KŠ Štětí (D14).

U chlapců hrálo 24 finalistů, u dívek 34 účastnic, nejmladší kategorie D10 dokonce u Lindy 38 nejmladších dívek.

V národním opnu dobyli "desítku" se šesti body 6. Karel Chaloupka a 8. Andrej Dunda (junior a až 22. nasazený žák ze Slavoje Litoměřice), o dalších číst dále...., stějně tak o úspěchu Honzy Rubeše v blesovém turnaji.  Ve FIDE Openu sbírali zkušenosti mladší dorostenci ústecký 20. Dan Balín a 22. klášterecký Jakub Šťastný (oba 4 body).

výsledky  -  vše o MČR, partie ke stažení pgn i prosté přehrání   -  krajské fotky: facebook šachy Kadaň

Velmi blízko medailovému úspěchu byli Vláďa Veverka i Dan Hong Werner. Do 6.kola hráli skvěle, Vláďa vedl H10, Dan byl průběžně druhý v H12.

Další dvě partie se jim bohužel nepovedly.

Vláďa Veverka senzačně přehrál a porazil libereckého Vaška Fiňka v 6.kole, který má být největším talentem ČR a mistrovství nakonec vyhrál. Do posledních tří kol šel z prvního místa, i malá chybka se na MČR neodpouští, další dvě kola prohrál a výhrou v krajském derby s Vojtou Gorejem vydobyl páté místo. Škoda, stačilo o jediný bod více a na vzájemné zápasy bral zlato. Přesto ohromný vzestup oproti loňsku.

Dan Hong Werner přišel v 7. kole v přímém souboji o možnost titulu a v 8. kole nevyužil šance vítězného tahu a tím pozbyl šance obhajoby medaile z desítek. Poslední kolo bylo se soupeřem, který na něj umí, přes snahu o odvetu přišla třetí nula. Obehrál Dan však komplet špičku, porazil vicemistra, a tak se udržel s 5 body v první desítce.

Obdivuhodný  byl výkon nejlmadší účastnice v D10 Lindy Slívové, postupně šla tabulkou nahoru a finišem si zajistila nádherné 6. místo (zatímco u chlapců 24 finalistů, u dívek 38 účastnic). Skvěle si vedla Lada Semová a Eliška Jirotová (D14) při jejich první účasti. Lada 16., Eliška se pohybovala v první desítce, nakonec po prohrách 8. a 9.kola skočila 19. Zkušenosti určitě zúročí příští rok, Eliška v kategorii zůstává.

V nejstarší kategorii Adam Polanský prohrál v 3. a 5. kole dvě vyhrané pozice. V posledních dvou kolech dostal 1. a 2. nasazeného s ely kolem 2200. Moc se snažil také o medaili, ale v koncovkách remízami zachránil alespoň první desítku.

Vojta Gorej při pokusu o finiš "uklouzl" v pozici s obrovskou převahou 4 figur, kdy samotná dáma soupeře dala mat. Po výhře v osmém kole vzdoroval Vláďovi Veverkovi, vyhrát kolo poslední mohl jen jeden a tak s 50% skončil Vojta 13. Po loňském stříbru v H8, hrál jako mladší ročník "desítky" a bude je hrát ještě příští rok.

Hráči a trenéři vědí či zjistí a proberou, co potřeba zlepšit a tak hurá do dalších tréninků. Se ztrátou předních míst nemá nikdo z chlapců přímý postup na příští finálové jaro a tak všichni pojedou na podzimní "polofinále", tedy M-Čech. Věříme, že další se inspirují a "poperou" se, aby účast na MČR 2020 byla ještě početnější a úspěšnější.

Trenéry byli Jan Rubeš (Eliška, Lada, Vláďa) a Pavel Chrz (Dan, Vojta), Adama Polanského celoročně i v místě připravuje Lukáš Vlasák. Lindu trénuje její otec, Honza Rubeš odborně poradil v místě.

Honza Rubeš i vyhrál bleskový turnaj před velmistrem Vlastimilem Babulou (11 bodů z 11).

Jak již jsem psal v úvodu, Dan Balín a Kuba Šťastný nepostoupili v H16 a tak si zahráli silný FIDEopen. Obstáli, mohli mít i více bodů, vyhranou měl Dan koncovku v předposledním kole s hráčem 2100+, pak by si zasloužil hodně silného soupeře, bohužel ji prohrál. Dan přechází do juniorské H18, Kuba bude mít ještě šanci na podzimním H16 si finále 2019 vybovat.

V opnu národním po zmíněném úspěchu litoměřických, vydobyl první dvacítku 19. Petr Mikoláš z Klášterce s 5 body z 9 partií.  5 bodů také získal 26. Karel Bureš Sp. Ústí, 4,5 bodu Martin Vydra Sj. Litoměřice, 3,5 Aleš Vondra Sp. Ústí, 3 body děčínský otec Vojty Jan Gorej, 1,5 Jakub Jindra z Klášterce.

Mnozí rodiče v místě podporovali své děti a opět byla se tvoří při těchto nejvyšších akcích kolektiv našeho kraje, rodičů, trenérů, dětí, který pamatujeme z nejúspěšnějších let 2008-2012. Tak ať příště postoupí ještě více našich krajských reprezentantů.