Teplice open se blíží: S kým si můžeme zahrát, koho uvidíme?

Patnáct velmistrů  a tři mezinárodní mistři celkem z devítí zemí. To je čelo startovní listiny XIV. ročníku mezinárodního šachového turnaje Teplice Open 2019 necelé tři měsíce před začátkem turnaje 15. června. Průměrné ELO prvních patnácti hráčů je nyní 2592. Na startovní listině jsou opět velmistři zvučných jmen a mezi nimi i dva vítězové předchozích ročníků. Za organizátory z Šachového klubu Teplice, což je ředitel turnaje Milan Maščák, Jiří Škapa a já, mohu říci, že jsme rádi, že z českých velmistrů se v Teplicích poprvé představí Zbyněk Hráček (2578). Další čeští velmistři Igors Rausis (2657), Jiří Štoček ( 2592) a Vlastimil Babula (2551) byli již na teplickém turnaji několikrát. GM Anton Demchcenko (2678), GM Evgeny Romanov (2612) který vyhrál loňský turnaj, GM Sergej Movsesian (2627) vítěz z roku 2016 a GM Igors Rausis (2657) jsou velcí favorité na vítězství. Poprvé se v Teplicích představí GM Tiviakov (2605) hrající pod nizozemskou vlajkou, dále pak španělský velmistr Santos Latasa (2582), Izraelec GM Greenfeld (2516) a mladý indický velmistr Ankit (2462). Ozdobou turnaje bude nejlepší česká velmistryně Joanna Worek. Zájemců s titulem GM zahrát si v Teplicích je tolik, že je bohužel nemůžeme všechny přijmout. Samostatné první místo bude odměněno částkou 55.000 Kč.

Jako každým rokem i letošní turnaj se hraje jako krajský přebor ÚKŠS v kategoriích mužů a žen a juniorů a juniorek do 18 a 20 let. Titul přeborníka ÚKŠS vybojoval vloni Jiří Horák, přebornicí je Eliška Mrišová. Letos došlo v krajském přeboru mužů a žen ke změně ve vyplácení cen. Budou ohodnoceni pouze nejlepší muž a nejlepší žena. Druhé a třetí pořadí nebude honorováno. Krajský přeborník letos obdrží  5.000 Kč. To už je, myslím, slušná částka, za kterou bude vítěz doma jistě pochválen, pokud ji ovšem přizná. Přebornice získá 1.500 Kč. Členové ÚKŠS mají opět startovné se slevou 200 Kč. K dispozici bude tradičně káva, chlazená voda a něco na zub zdarma.

Vážení a milí šachoví přátelé. Šachový klub Teplice vás srdečně zve na XIV. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open 2019 a na krajský přebor ÚKŠS. Přijeďte sledovat hru velmistrů a setkat se a popovídat s přáteli.

Za Šachový klub Teplice, Pavel Kirs.

Stránky turnaje