Teplice Open zahájil pan primátor

V Estrádním sále Domu kultury  byl 15. června zahájen XIV. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open. Tento turnaj se svým průměrným ratingem 2106 patří bezesporu k nejsilnějším otevřeným turnajům u nás a svou silou i obsazením nejenže snese srovnání s ostatními otevřenými turnaji ve světě, ale mnohé tyto turnaje dokonce převyšuje.

Pořadatelé přivítali na slavnostním zahájení milého hosta pana primátora Hynka Hanzu. Ten v krátkém rozhovoru řekl, že si šachy občas rád zahraje, provedl na první šachovnici za bílého první tah a pak strávil s pořadateli ze Šachového klubu Teplice chvíli v příjemném rozhovoru.

 Na startovní listině letošního ročníku nalezneme mezi 23 velmistry osminásobného mistra Maďarska Ference Berkese (2675), který startovní listinu vede, i nejlepšího německého velmistra Liviu-Dietra Nisipeanu (2667). Čeští velmistři jsou na startovní listině čtyři. Zbyněk Hráček - v Teplicích bude hrát poprvé -  Jiří Štoček, Vlastimil Babula a Vojtěch Plát. Bojovat se bude o první cenu, která je 50 000,-Kč. Mezi účastníky ze 30 zemí najdeme  hráče  např. ze Singapore, Jihoafrické republiky, nebo z Čínské Tchaj-peje. O turnaj byl takový zájem, že Estrádní sál nestačil pojmout množství přihlášených hráčů a pořadatelé museli  přesunout několik posledních stolů do salonku ve 4. patře. V rámci Teplice open se hraje opět  i krajský přebor Ústeckého krajského šachového svazu. Partie začínají v 16 hod. V sobotu 22. a v neděli 23. června začínají v 9 hod.

Pavel Kirs

Oficiální stránka organizátora

Výsledky

On-line přenos

Fotogalerie

PřílohaVelikost
Estrádní sál..JPG233.18 KB
GM Berkes.JPG182.19 KB
GM Foreest.JPG166.88 KB
GM Nisipeanu.JPG177.74 KB

Blahopřání a matematika

Moc blahopřeji přátelů z Teplic k takové historii silných Openů a k tomuto velesilnému letos, podobně jako vloni. Přesto bych průměr 2100plus nepočítal, nikoho až tak neohromí, nemá takovou vypovídací hodnotu. To se najdou jiné, slabší opny, co mají méně účastníků, protože jsou menší, nebo mají k tomu B, C atp. turnaje. A ty budou mít logicky matematicky průměr vyšší.Doporučuji co děláme v STK ŠSČR při srovnávání turnajů v rámci seriálu G-P ČR. To je průměr ela první nasazené desítky a dvacítky.Tato čísla věrohodně určují sílu turnaje a při použití na Teplice open by byla odrazem skutečné síly a vložené energie na pozvání TOP hráčů, tohoto opnu oproti jíným opnům v ČR. Ba i neznalý pozorovatel turnaje by si lépe dokázal představit sílu turnaje.