Krajské soustředění mládeže: Jak probíhaly poslední 3 dny?

V sobotu 31. 8. 2019 skončilo 15. letní soustředění mládeže. Co se dělo v posledních 3 dnech?

Čtvrtek 29. 8. 2019

Po rozcvičce a snídani probíhá šachové dopoledne tradičně ve znamení tématických a pro naše malé šachisty velmi zajímavých a poučných přednášek. Velmistr Robert Cvek svým svěřencům skupiny „A“ názorně ukazuje, jak co nejefektivněji studovat zahájení. Vláďa Hadraba měl zase za úkol seznámit posluchače skupiny „B“ se Sämischovou variantou, která je považována za jednu z nejostřejších odpovědí na královskou indickou obranu. Bílý kryje pěšce e4 tahem f3 a po pozdějším d5 si drží pěšcový řetězec „d5-e4-f3“. Skupinu „C“ si dnes mezi sebou rozdělili Honza Rubeš a Michal Kalužný. A rovněž jejich přednášky měly dětem co říct. Honzovo téma „útok a obrana s izolovaným pěšcem“ je stále jedním z důležitých a též nejdiskutovanějších témat současné „šachové teorie střední hry“. Michal zase zaujal rovněž velmi oblíbeným tématem mladých hráčů „aktivní gambitovou hrou“.

Na odpoledne byla plánována vybíjená a střelba do terče ze vzduchovky vleže. Plán poněkud překazil odpolední déšť a bylo proto rozhodnuto vyměnit večerní dvě kola rapidu za odpolední program. Vítězem rapidu se stal s plným počtem bodů Gustav Brejník, druhý skončil Michal Babička. V dětské kategorii se o první místo dělili Dan Werner s Lukášem Levem, za nimi skončili Dan Mašek, Lukáš Lieber, Míra Jirásko, Honza Václavík a další. Mezitím přestalo pršet a tak hned po večeři se na „volejbalovém hřišti“ za hlavní budovou mohl rozehrát turnaj ve vybíjené. Současně s vybíjenou zahájila dvě zbývající pauzírující družstva za vedlejší budovou (s terasou) střelbu ze vzduchovky, kterou přerušil až západ slunce, po němž se rychle setmělo a nebylo již dost dobře možné pokračovat ve střelbě. Dokončení bylo naplánováno na další den.

Pátek 30. 8. 2019

Páteční ráno slibuje, že je opět před námi krásný slunečný den… bohužel je to ten poslední rumburský… tak strašně rychle to uteklo.  Ani se nechce věřit, že už zítra se jede domů. A tak si dnes dopoledne mohly děti, naposled o těchto prázdninách, poslechnout šachového velmistra Roberta Cveka, hlavního trenéra Honzu Rubeše a další báječné trenéry Vláďu Hadrabu a Michala Kalužného. Ale ještě před tím, než se zítra rozjedou do svých domovů, čeká je odpolední orientační běžecký závod lesem s řadou soutěžních disciplin na trase. A protože počasí tentokrát nezklamalo, závod se uskutečnil přesně podle plánu. V průběhu závodu byla dokončena včerejší soutěž ve střelbě ze vzduchovky a nakonec se všichni večer sešli na rozloučenou u táboráku (na snímku u článku). V průběhu táboráku navštivila soustředění milá návštěva - úřijeli nás pozdravit a pobesedovat u táborového ohně předseda ÚKŠS Milan Maščák a hlavní organizátor a hnací motor ÚKŠS Pavel Chrz.

Sobota 31. 8. 2019

Ranní vstávání dnes probíhalo velmi pozvolna, v atmosféře nadcházejícího loučení a odjezdu domů. Rozcvička nebyla tentokrát povinná a tak skoro všichni ještě dospávali po včerejším táboráku, který se protáhl až do pozdních nočních hodin a při němž duo Michala a Jirky Kalužných zazpívalo, za zvuku kytary a vůně opékaných buřtů, spoustu nádherných romantických tklivých písní… Po snídani přišel na řadu úklid tábora a balení osobních věcí. Přesně v 9:30 bylo ve vedlejší budově s terasou zahájeno vyhodnocení všech šachových a sportovně-pohybových soutěží, které v průběhu předchozích 8 dnů táborové šachové soustředění provázely. Výsledky jsou uveřejněny na stránce soustředění zde. Po obědě, který byl v den odjezdu posunut o hodinu dříve, už začali přijíždět rodiče a odváželi si své děti domů.

No… a co dodat? Snad jen to, že letošní 15. šachové soustředění v RS Natura v Rumburku proběhlo zcela podle představ organizátorů a možná je i v tom dobrém dokonce překonalo. Velmi příjemně překvapilo především slušné a vzájemně ohleduplné chování všech dětí bez výjimky, za což jim všem vedení tábora moc děkuje. V neposlední řadě musíme poděkovat velmi ochotnému a vstřícnému personálu RS Natura včele s jeho majiteli, manžely Blažkovými. Po celou dobu soustředění, od brzkého rána až do pozdního večera nám byli stále nablízku a kromě výborných jídel (6x denně) operativně plnili a zajišťovali naše přání. A rovněž nesmíme zapomenout na paní Lieberovou (doprovázela na soustředění svého syna Lukáše), která každé ráno velice jemně a citlivě probouzela nejmenší děti a obě děvčata, Ladu a Elišku, a ochotně se nabídla i jako doprovod při nákupu a dovozu každodenních drobných sladkostí a nápojů z Rumburku… A tak všichni společně se těšíme na nadcházející podobné společné šachové akce.

Jaromír Fultner

Stránka soustředění s výsledky a fotkami.