Krajské soustředění mládeže: Překulilo se do druhé poloviny

Letní soustředění mládeže v Rumburku pokračuje.

Úterý 27.8.2019 

Dopoledne, stejně jako včera, se děti věnují šachové teorii, rozborům partií, hádání tahů v zajímavých pozicích, koncovkám, prostě dopoledne je zcela zasvěceno šachům. Po „povinném“ odpoledním klidu přichází na řadu pohybové sportovní aktivity, tentokrát jsou to ruské kuželky, turnaj ve stolním tenisu a po svačině tradiční a velmi oblíbený fotbalový turnaj. A po večeři, co jiného než opět naše nejoblíbenější hra, na kterou se všichni moc těšíme a která nám dodává tu nejlepší energii, tentokrát pokračuje turnaj v rapidu (20 min + 5 s) dalšími třemi koly. Po šachových partiích už na všechny čeká jen večerní toaleta a příjemných 7 hodin spánku.

Středa 28. 8. 2019 

Středa začíná obvykle v 7:05 jako vždy každodenní pravidelnou rozcvičkou. Po ní následuje úklid na pokojích, ranní hygiena a snídaně.

V šachovém dopoledním programu dnes Honza Rubeš probírá se skupinou „A“ techniku obrany v šachové partii a držení napětí. Robert Cvek dnes názorně vysvětluje skupině „B“ přechody ze střední hry do koncovky a přitom ukazuje, jak velký význam mají v koncovkách různé druhy pěšcových struktur. A ve skupině „C“ zase Vláďa Hadraba předvádí, jak se má správně hrát koncovka s dvojicí střelců a jak se uplatní dvojice střelců ve výměnné španělské.

Odpolední program byl dnes připraven, s ohledem na večerní plavání v krytém bazénu, jako fyzicky nenáročný. Hrál se dvoukolový turnaj v piškvorkách, avšak podle „zpřísněných pravidel“, kdy každý hráč má přesně vymezený čas. Hrálo se tedy s hodinami, stejně jako při šachové partii. Vítězem se stal Honzík Křelina (6 vítězství – 1 porážka). Se stejným počtem bodů skončil druhý Honzík Václavík (6-1), na třetím až pátém místě se s pěti body umístili Andrej Dunda, Lada Semová a Lukáš Lieber. Dohrán byl též turnaj ve stolním tenise. Vítězství pro sebe získal Andrej Dunda, když v dramatickém finále porazil svého velkého rivala Nikolu Hampla 2:0 na sety. V malém „finále“ pak Jindra Jusko zvítězil 2:0 nad Honzíkem Václavíkem a skončil celkově na třetím místě.

Hlavním programem dne bylo plavání v krytém bazénu v Rumburku (na snímku u článku), které několik týdnu před soustředěním domluvil Pavel Chrz s provozovatelem bazénu na dnešní středu, a to v době od 19:30 do 21:00. Tento na sport neobvyklý večerní čas byl dohodnut proto, abychom měli celý bazén k dispozici jen sami pro sebe. To se podařilo jen za cenu posunutí rezervace bazénu do pozdních večerních hodin. Přes tento handicap se akce všem účastníkům soustředění líbila a lze ji hodnotit jako velmi vydařenou. Kromě plavání na 50 m (dva 25 m bazény) se nejoblíbenější disciplinou stal skok do vody z 3metrového prkna. Až na dvě výjimky se všichni postupně vrhali do 3 metry vzdálené hladiny a své skoky ještě několikrát zopakovali. Někteří, třeba jako Vládík Veverka, si to přece jen chvíli rozmýšleli… Ono to z té výšky vypadá úplně jinak než ze zdola, ale nakonec nikdo z těchto odvážlivců neslezl po žebříku zpět dolů a všichni skočili… z těch nejmladších i Vládík a Kubík Poledna a vlastně skoro úplně všichni. Takže moc gratulujeme k jejich odvaze. Po parádních 90 minutách plavání a skákání v bazénu jsme se po 21. hodině vraceli pěšky „domů“. Do tábora jsme dorazili trochu unavení ale spokojení a s výbornou náladou asi 5 minut po 22. hodině.

Jaromír Fultner

Stránka soustředění se všemi výsledky šachových i nešachových disciplín