Lázeňský pohár: Šachový klub Teplice předal ceny

V pátek 21. února 2020 skončil vyhlášením výsledků Lázeňský pohár 2019, který se hrál jako otevřený klubový přebor pořadatele Šachového klubu Teplice s cenovým fondem 11.000 Kč. Turnaj se hrál každý pátek od 17:00 hodin v termínech od 22. 11. 2019 - 15. 2. 2020 (z důvodů dohrávek partií). Turnaj se započítává na FIDE ELO a LOK ČR a jeho cílem je obnovit šachovou tradici vážných partií u nás v kraji, ze kterých může především těžit krajská talentovaná mládež. Pořadatel oslovil emailem většinu hráčů v našem kraji. Do turnaje se jich nakonec přihlásilo 12. Průměrné ELO turnaje bylo pěkných 1765. Prvním nasazeným byl Karel Dusbaba z SK Šachy Chlumec. Jedinou ženou v turnaji byla Marie Bažantová (mnohonásobná krajská přebornice). Nejmladším účastníkem se stal talentovaný Václav Veverka z ŠK Teplice. Systém každý s každým dovoloval soupeřům řádnou přípravu, která se během turnaje jako důležitý prvek tohoto kvalitního turnaje s hrou na online šachovnicích a přenosem na internet. Hráči odehráli aktivně 11 partií do zápočtu. Toto je velmi slušná bilance.

Na snímku pozice partie Jan Václavík - Karel Dusbaba z posledního 11. kola.

1. kolo

V prvním kole byla velkým překvapením byla partie Hozda - Beran. Oba hráči zaknihovaly remis (ve vyhrané pozici Petra Berana). Pro tohoto hráče to byla tato partie jistě vítězstvím, sama o sobě. Také se povedla partie "nestabilnímu" hráči Milanu Maščákovi s úspěšným Honzou Václavíkem.

2. kolo

Druhé kolo bylo velmi zajímavé. Očekávala se dramatická hra na první šachovnici mezi hráči Dusbaba - Maščák. Z přípravy vyšel lépe Milan Maščák, kde ve střední hře zcela přehrál Karla Dusbabu. Bohužel nedokázal v časové tísni a svou nepozorností a koncentrací dotáhnou partii do vítězného konce. Velmi dobrou partii sehrál Michal Sliva s Jirkou Jiráskem, kdy v dámské koncovce pěkně zvítězil.

3. kolo

Ve třetím kole stojí za zmíňku partie Bažantová - Ledvina, kdy černý rozehrál divokou výměnu figur ve střední hře,která se mu vyplatila. Jiří ledvina dotáhl svou partii do vítězného konce. Milanu Maščákovi se podařilo odremizovat v prohrané pozici Zdeňka Okrouhlíka.

4. kolo

V tomto kole byla zaknihována velmi rychle sehraná partie Petr Beran - Richard Sliva. Richard patří mezi kvalitní hráče. Předpoklad byl, že si se svým soupeřem poradí. Bohužel nepřesností tahů oba hráči předvedli miniaturku o 21 tazích, kdy si nechal hráč ústeckého Spartaku nadělit na poslední řadě mat dámou. Velmi nepřesně sehrál svou partii také Honza Václavík s Jirkou Jiráskem, kdy šel do koncovky s dvojicí střelců a tlakem na krále. Bohužel po výměně figur se tlak vytratil a svou partii Honza prohrál.

5. kolo

Na páté kolo bude jistě dobře vzpomínak krajská přebornice Maruška Bažantová. Ta nadělila prvnímu nasazenému Karlovi Dusbabovi nulu. Partie měla pouhých 32 tahů. Velmi nešťastně byla sehrána za černého partie Sliva R. - Ledvina J. Jiří Ledvina, který se posadil za šachovnici po dvouleté odmlce zvládl střední hru velmi dobře. Bohužel dámská koncovka mu "nesedla" a zůstal viset v matové síti věže a dámy.

6. kolo

Za zmíňku stojí remis partií Dusbaba - Veverka (první a poslední nasazený hráč) a Bažantová - Sliva M. V polovině turnaje se začal turnaj pro vedoucí hráče komplikovat, a začal dávat naději hráčům typu Jirka Jirásek nebo David Hozda.

7. kolo

V sedmém kole se povedl husarský kousek Honzovi Václavíkovi, kdy "přibrzdil" Davida Hozdu. Zde partie skončila remis. Milan Maščák nezvládl strategicky partii proti Jiřímu Ledvinovi, kdy v 35. tahu neodšachnul soupeřova krále a nedobral pěšce s výhodou hry. Bohužel prohrál, a již nemohl pomýšlet na medailové umístění v turnaji.

8. kolo

V osmém kole neprobíhal online přenos z důvodu nepřítomnosti pořadatele Milana Maščáka. Zde se očekávalo, že Jiří Jirásek potrápí prvního nasazeného Karla Dusbabu. Bohužel se tak nestalo. Elově rovnocení hráči J. Ledvina a Z. Okrouhlík zaknihovali výsledek 0:1 pro Zdeňka Okrouhlíka.

9. kolo

Úplnou kuriozitu, nebo spíše šachový zkrat předvedl Michal Sliva v partii Václavík - Sliva M. Již v 11. tahu si nechal sebrat figuru a vzdal. Velká škoda. Michal měl turnaj rozehrán velmi dobře, včetně celé šachové sezóny 2019/2020. David Hozda si poradil s nebezpečným Zdeňkem Okrouhlíkem z ŠK Teplice.

10. kolo

Zcela smolné kolo bylo pro Jirku Ledvinu, kdy v partii Ledvina - Jirásek doslova zahodil svou nepřesnou hrou v koncovce vítězný bod. V souboji lehkých figur pouze proti dámě měl obrovskou výhodu. Přesnou hrou by jistě soupeře porazil. V 58. tahu se svou nepřesnou hrou potrestal sám, a partii prohrál. V dohrávce partie Sliva M. - Maščák M. si černý poradil se svým soupeřem a vyhrál.

11. kolo

Poslední kolo turnaje se hrálo spíše na jistotu. Svou výhrou v partii si mohl pouze vylepšit skóre Milan Maščák a Jirka Jirásek. Poslední kolo zapsali remis hráči v partiích: Václavík - Dusbaba, Okrouhlík . Sliva M. Úspěšnou výhrou ukončili turnaj Jirka Jirásek i Milan Maščák. Smolařem byl Jiří Ledvina, který prohrál s aktivně hrajícím Petrem Beranem. Ten podal v turnaji velmi pěkný výkon. Je vidět, že i když hraje KP3, zlepšení se klidnou hrou dostavuje.

Výsledná tabulka po 11. kole

Online

Nejvíce připsal na FIDE ELO a LOK ČR nový přeborník Šachového klubu Teplice Milan Maščák (55,2 bodu). Nejhůře si svou hrou odepsal chlumecký Jirka Ledvina, který odepíše (42,8 bodu). Společné slavnostní vyhlášení turnaje proběhlo 20. 3. 2020 od 17.00 hodin v klubovně Šachového klubu Teplice.

Pořadatel všem děkuje za účast, a ihned vyhlásil další ročník Lázeňského turnaje 2020. Propozice a cenový fond se nebudou lišit od roku 2019 (pouze v termínech). Systém každý s každým bude zachován. Začíná se 4. 9. 2020 od 17:00 hodin. Těšte se na online a kvalitní souboje za šachovnicí. K tomuto turnaji se pořadatel rozhodl přidat navazující turnaj TEPLICE CUP 2021 hrajícím ve stejném režimu jako Lázeňský pohár. Kapacita hrací místnosti je omezena. Více informací o připravovaných turnajích Vám podá za pořadatele Šachový klub Teplice Milan Maščák na telefonu 704 000 567, nebo na emialu milan.mascak@gmail.com.