Olympiáda dětí a mládeže: A tak jdeme do (semi)finále...

 Fantasticky si počíná náš krajský tým ve složení Honza Václavík, Kuba Šťastný, Vládík Veverka, Lada Semová pod vedením trenéra Honzy Rubeše.

Aktualizace 23.1. odpoledne: Po semifinálových bojí a "malém" finále - viz níže číst dál...

 Jako 9. nasazený (braly se v úvahu výsledky v součtu po soutěži jednotlivců) vyřadil Prahu (8.nasazená) a tak dle klasických pravidel "pavouka" dostal ve čtvrfinále první nasazený tým. Trenér mi hlásil, že si tým věří a že věří i trenér na postup do semifinále. Po neskutečně dramatických 3 časovkách naši vítězí 3:1 a postupují k boji o medaile. Po semifinále mají jisté finále o 3. nebo o 1. místo. A teď už opravdu se nemusí bát nikoho. Ani středočechů, nasazených s číslem 4. Druhou dvojici tvoří 2.nasazený tým Moravskoslezský kraj s také malým překvapením 6. Zlínským krajem, který vyřadil "jih Moravy".

 Dle zpráv z místa, od Jana Rubeše, trošku mrzely nevyužité šance v soutěži jednotlivců (pondělí+úterý). Jakub Šťastný byl na čele, ale pak přišly ztráty dvou vyhraných pozicí a pokles na 8.místo. Honza Václavík prohrál důležitou předposlední partii v časovce k níž šel z 2.místa a už nezachránil výhrou více než "brambory", přesto skvělý výsledek 4.místa, obehrál komplet špičku. Lada a Vládík také měli rozehráno na více.

 Jenže Honza Rubeš dokázal správně motivovat tým na soutěž družstev a po výhře nad silnou Prahou mi hlásil, že jsou nažhaveni na postup přes prvního nasazeného. Skvělé, podařilo se porazit 3:1 Královehradecký kraj, který měl navíc pro osmifinále volno.
Prostě jak často říkám: "Včera bylo včera, dnes jsou figurky opět na obou stranách v plném počtu a v základním postavení".

 Honza s týmem to dokázal a tak zítra se můžeme těšit na OLYMPIJSKÉ boje o nejvyšší příčky.

V týmech jsme zatím neměli medaili v historii olympiád (7x šachy na olympiádě od r. 2005), v jednotlivcích bronz Heleny Grusové 2007 výsledky a stříbro Adama Luboše Polanského  2016 video, obě medaile při pořádání olympiády naším krajem v Ústí n.L. a v Chomutově.

Odkazy:   on-li čtvrtek (9:00 a finále 10:30, tempo 25 min + 10sec/tah)
 náš zápas    další zápasy    rozpis semifinále/finále       webkamera  ostatní olympijské odkazy v článku níže

23.1. odpoledne doplněno: Nejprve poděkování týmu a trenérovi za skvělou až senzační reprezentaci. Sledovalo a fandilo mnoho příznivců kraje, nádherné bitvy od osmifinále až po "malé" finále o 3.místo.

Dnes po semifinálovém boji a "malém" finále o bronz naši po vyčerpání všech možností a asi i sil obsadili 4.místo.

 "Hlavně jste byli při tom, byli jste u bojů o medaile do poslední partie, užili si další dvě strhující bitvy dnes ve čtvrtek a diváci si mohli užít s vámi".  To se podařilo pouze 4 krajům, zatímco 10 jich dnes hrálo "jen" o další pořadí.

 Určitě teď naše mladé/ou šachisty/šachistku trošku mrzí, že nebudou na hlavním ceremoniálu večer dostávat medaile (4.místo na olympiádě nebývá nejšťastnější), ale s odstupem času si uvědomí, že dokázali strašně moc. Najednou náš kraj posunout na 4. místo na olympiádě v týmech a hrát o medaile až do konce. To se ještě nikdy nepodařilo, týmu být takto vysoko v našem kraji na olympiádě. A k tomu zkušenosti ze zápasů s nejlepšími. 

 Ještě jednou díky, takové play-off v šachu za účinkování našeho kraje, mladých šachistů ještě snad nebylo a pro mnohé bylo srovnatelné dramatičností se sledováním třeba hokejových světových turnajů, třeba památného Nagana.

Doporučuji: 2 články s fotkami a osobní návštěvou místa od Lenky Stránské a diskusi na ŠK Teplice .